YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIN BOŞANMA DAVALARI

 Yabancı ülkelerde yaşayan birçok Türk vatandaşımız bulunmaktadır. Yurtdışında evlenmiş kişiler ya da Türkiye’de yabancı bir vatandaşla evlenilmek kolay olsa da durum boşanma olduğunda biraz daha farklılaşabiliyor. Yaşadıkları ülkede ayrılmaya karar verdikten sonraki aşamada boşanma kararının Türkiye’de nasıl onaylatılacağının da bilinmesi gerekir.

Yurtdışında yaşayan çiftlerin ikisinin de Türk olması durumunda yaşadıkları ülkede boşanma davası açabilirler. Mahkeme boşanmaya karar verirse Türkiye’de de tanıma-tenfiz ile kararı onaylatabilirler. Eğer ortada çocuk varsa çocuklarla ilgili verilen karar da yanı şekilde onaylatılır. Tanıma-tenfizin uygulanabilmesi için kararın kesinleşmesi gerekmektedir.

Çiftlerden birinin yabancı olması durumunda ise bulundukları ülkede boşanma davası gerçekleştikten sonra Avrupa mahkeme kararının orjinalinin yeminli tercüman tarafından çevirisi yapıldıktan sonra Konsoloslukta onaylattırılması gerekir. Türkiye’de bu işlem bir avukat adına vekaletname düzenlettirilmesi gerekir. Çünkü Türk vatandaşı olan tarafın Türkiye’de tanıma-tenfiz ile tekrar onaylatması gerektiğini unutmayınız. Böylece nüfus üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.