YOKSULLUK NAFAKASI HANGİ HALLERDE SONA ERER?

Yoksulluk nafakasının ne olduğunu şu makalemde açıklamıştım. Belli bazı hallerde yoksulluk nafakası sona ermektedir. Bu haller şunlardır :

1-Yoksulluk nafakası alan eski eşin yoksulluğu ortadan kalkarsa yoksulluk nafakası sona erer

Gıda, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, kültür gibi harcamalarını karşılayamayan kişilere yoksul sayılacağını belirtmiştik. Buna göre nafaka alan eski eş bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa artık yoksul sayılmaz ve yoksulluk nafakası sona erer.

2-Yoksulluk nafakası alan eski eş, yeniden evlenirse yoksulluk nafakası sona erer.

Bu durumda nafaka alan eski eşin evlenme tarihinden itibaren yoksulluk nafakası sona erer.

3-Yoksulluk nafakası alan eski eş veya diğer eski eşten birisi ölürse yoksulluk nafakası sona erer.

4-Yoksulluk nafakası alan eski eş, evlenmeksizin başka bir kişi ile evlenmiş gibi yaşarsa yoksulluk nafakası sona erer.

Nafaka alan eski eş, resmi evlilik yapmadan bir başka kişi ile karı koca hayatı yaşıyorsa bu takdirde yoksulluk nafakası sona erer.

Av. Ozan Kayahan

 

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.