YARGITAY’IN YENİ KARARI: ALDATILAN EŞ, 3. KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇAMAZ

Aldatılan eş, 3. kişiye tazminat davası açabilir mi? Bu soru bir boşanma avukatına en çok sorulan sorulardan birisi. Yakın zamana kadar bu soruyu “evet tazminat davası açılabilir” diye cevaplıyorduk.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2010 yılında verdiği HGK Kararı bu konuda tazminat davası açılması koşullarını saymıştı.

Ne var ki Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 2015 yılında bu konuda tamamen Hukuk Genel Kurulundan farklı düşünerek “3. kişiye tazminat davası açılamaz” dedi.

Peki 4. Hukuk Dairesinin bu kararı vermesindeki aşağıda yer alan gerekçelerine bakalım.

4.Hukuk Dairesi, 3. kişinin doğrudan aldatılan eşin bedensel veya ruhsal bütünlüğüne yönelik hukuka aykırı bir fiilde bulunmadığını söylemektedir. 4. Hukuk Dairesi, 818 sayılı Borçlar Kanununda da aldatılan eşin manevi zararından asli olarak sorumlu tutulamayacağı görüşündedir. Bu nedenle 4. Hukuk Dairesi, 3. kişinin eyleminin, aldatılan eşin kişilik değerlerine saldırı oluşturacak nitelikte görmemiştir.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu emsal kararı daha çok tartışılacak gibidir. Zira ailenin korunması için aldatılan eşin, 3. kişiye tazminat açma hakkının olmasını savunuyoruz.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu kararını 4. HD kararı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.