FİİLİ AYRILIK SEBEBİYLE BOŞANMA

Fiili ayrılık, Medeni Kanun’da düzenlenmiş mutlak bir boşanma sebebi olarak tanımlanmıştır. Boşanma sebeplerinden herhangi birinin gösterilerek açılmış boşanma davasının reddine karar verildiğinde ve bu kararın kesinleşmesinden itibaren başlayarak 3 yıl geçtiğinde; eğer evlilik birliği yeniden kurulamamışsa temelinden sarsılmış sayılmaktadır. Ancak fiili ayrılık nedeniyle açılmış boşanma davalarındaki temel esas, ortak hayatın yeniden kurulamamış olmasıdır. Boşanma kararında hangi tarafın nasıl bir kusur işlediği önemli değildir. Eğer diğer sebepler ve şartlar gerçekleşmişse boşanma kararı verilecektir.

Fiili ayrılık nedeniyle açılmış boşanma davalarında maddi manevi tazminat ve nafaka da istenebilmektedir. Ancak mahkeme bu isteği karara bağlamak adına bir araştırma yapacaktır. Fiili ayrılık nedeniyle boşanabilmek için de belirli koşullar bulunmaktadır. Bunlar:

* Reddedilmiş bir boşanma davası bulunmalı

* Davanın ret kararı kesinleşmelidir

* Ret kararının kesinleşmesinden sonra  en az 3 yıl geçmiş olması gerekmektedir

* Ret kararının kesinleşmesinden sonra ortak hayatın yeniden kurulamamış olması gerekmektedir.

Ayrıca unutulmaması gereken bir noktada; fiili ayrılık sebebine dayalı olan boşanma davalarında boşanma davası için kusur araştırması yapılmaz. Kusur, boşanma davasında nafaka ve tazminat taleplerinin değerlendirilmesinde bir etken olmaktadır.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.