FACEBOOK, MSN VE SMS BOŞANMA DAVASINDA DELİL OLABİLİR Mİ?

Evet, kullanılabilir. İnsanların bilgisayar başında geçirdikleri süre arttıkça boşanma davalarında da bu tür delillerin gösterilmesinde artış yaşanmaktadır.

Facebook sitesinde yapılan paylaşımlar boşanma veya ayrılık davasında delil olarak gösterilebilir. Buna örnek olarak paylaşılan yazılar, fotoğraflar, videolar, yorumlar, sohbet kayıtları, mesajlar, abonelikler sayılabilir. Bu paylaşımların her biri boşanma sebebinin varlığı ispat etmek için kullanılabilir. Bu paylaşımlar dosyada yazıcıdan çıkmış haliyle yer alabileceği gibi tanık beyanlarında da yer alabilir. Örneğin eşlerden biri yarı çıplak fotoğraflarını facebook’ta paylaşmışsa bu paylaşımı gören tanıklar bu durumun varlığına mahkemede tanıklık edebilirler. Aynı şekilde diğer eş bu fotoğrafı mahkemede bilgisayar çıktısı olarak da sunabilir.

Aynı durum msn kayıtları için de geçerlidir. Msn de boşanma sebebi olacak şekilde yazılı veya görüntülü sohbet edildiği konusunda  tanıklık yapılabilir. Ayrıca yazılı veya görüntülü sohbet kayıtları kaydedilmiş ve delil olarak mahkemeye de sunulmuş olabilir.

Kısa mesajlar da boşanma davalarında başvurulan delillerden birisidir. Kısa mesaj metni dosyaya delil olarak sunulabileceği gibi kısa mesajı okuyan kişi de tanık olarak dinlenebilir.

Av. Ozan Kayahan