EŞİM BOŞANMAK İSTİYOR, BEN İSTEMİYORUM NE YAPMALIYIM?

Evlilik birliğini sona erdirmek isteyen eşlerin boşanma davası açması gerekmektedir. Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerden birinin boşanmak istemesi ancak diğerinin istememesi durumunda çekişmeli boşanma davası açılması gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davası açabilmek için davacı olan eşin, kanunun öngördüğü haklı bir boşanma nedeninin bulunması şarttır. Bu boşanma nedenleri kanunda; aldatma, hayata kast, pek kötü muamele ve onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, akıl hastalığı, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve terk olarak belirlenmiştir.

Eşim boşanmak istiyor ancak ben istemiyorum diyenlerin bunun için birçok farklı sebebi bulunabilir. Boşanmak istemeyen eş, eşini çok sevdiğini söyleyebilir ya da boşanmadan kaynaklanacak tazminat ve nafaka gibi maddi durumları göz önüne alarak boşanmak istemeyebilir.

Eşlerden birinin boşanmak istememesi durumunda boşanmak isteyen davacı eş çekişmeli boşanma davası açmak zorundadır. Çekişmeli boşanma davası için öne sürülecek sebeplerin doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Bu nedenler arasında ‘zina, hayata kast ve pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması’ sayılabilir. Çünkü çekişmeli boşanmaya gerekçe olarak gösterilen nedenlerin davacı olan eş tarafından mahkemede delilleriyle birlikte ispat edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte boşanmak istemeyen davalı eş ise bu delillerle birlikte iddia edilen olayların yaşanmadığını ve boşanma sebebinin bulunmadığını ispat için uğraşacaktır.

Halk arasında eşlerden birinin boşanmak istememesi durumunda boşanmanın gerçekleşmeyeceği şeklinde yaygın bir fikir bulunmaktadır. Ancak durum bilinenin aksinedir. Şunu unutmamak gerekir ki; dava gerekçesi olan iddianın ispat edilmesi boşanmak için yeterli bir sebeptir.

Eşim boşanmak istiyor, ben istemiyorum ne yapmalıyım diyen eşlerden bu konuda çok fazla soru almaktayız. Bu soruyu soran eşler genellikle davayı uzatmak için çaba gösterir. Hatta açılmış olan boşanma davasını takip etmeyip, duruşmalara katılmayarak süreci uzattığını düşünür.

Bir eşin boşanmak istememesi halinde duruşmalara katılmaması, delil listesi, tanık (şahit) listesi ve cevap dilekçesi vermemesi kanunen iddiaları reddetmiş sayılmasına neden olmakla birlikte yargılama sürecini de kısaltır. Bu durumda davacı boşanmak için gerekçe olarak gösterdiği iddiasını mahkemede ispat ettiği takdirde kısa süre içerisinde mahkemenin sonuçlanmasını sağlar.

Eşlerden birinin boşanmak istememesi halinde yapılacak işlemlerden biride davayı boşanma avukatı ile takip etmesi olmalıdır. Boşanma avukatı; aile hukuku konusundaki bilgi ve tecrübesiyle davacının boşanma sebeplerini, iddiasını ve öne sürdüğü delillerin boşanmaya yeterli olamayacağı konusunda yapacağı savunmayla süreci uzatır ve mahkemenin boşanma kararı vermesini engellemek adına hukuki olarak çaba gösterir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.