EŞİM BANA BOŞANMA DAVASI AÇTI MI?

Eşlerden birisi, evliliklerinde sıkıntılı döneme girildiğinde kendisine boşanma davası açılıp açılmadığını merak ederler. Bazen bunun sebebi tartışmada böyle bir söz söylenmesidir. Bazen de malımı korumam gerek, eğer bana dava açarsa malımın mülkümün üzerine ihtiyati tedbir koyabilir ki o zaman da bunları satamam düşüncesidir.

Evet, davanın açıldığını önceden öğrenmenin pek çok avantajı vardır. En başta dava dilekçesinde yer alan iddialara daha erken cevap verebilir ve yargılama süresini kısaltabilirsiniz. Ayrıca dava devam ederken nafaka, koruma kararı, ekonomik durum araştırması, geçici velayet, delillerin toplanması gibi konularda lehinize karar çıkartma şansınızı daha da arttırabilirsiniz.

Eşlerden bu konuda bilgi almasının pek çok yolu var.

Birinci yöntem, E Devlet şifresi almaktır. E devlet şifreleri PTT’lerden satın alınabilmektedir. Bunun için PTT’ye gidip ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı gibi bir kimliği sunmanız ve cüzi bir ücret ödemeniz yeterlidir. E Devlet şifresi ile Adalet Bakanlığı hizmetlerine girildiğinde aleyhinize açılan davaları ve icra takiplerini görebilirsiniz. Bir başka deyişle size hangi mahkemede ve hangi esas numarasıyla dava açıldığını E devlet portalından görmeniz mümkün. Hangi aile mahkemesi olduğunu öğrenince o mahkemeye giderek dava dosyasından fotokopi alabilir ve dava dilekçesini inceleyebilirsiniz.

İkinci yöntem 118’li bilinmeyen numara servislerini kullanarak size dava açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz. Bu servisler de size karşı açılmış mahkeme ve dosya numara bilgisini vereceklerdir.

Üçüncü yöntem ise ikamet adresinizin bağlı olduğun adliyeden de bu bilgiyi alabilirsiniz. Boşanma davaları büyük oranda, ikamet adresinin bağlı olduğu adliyede açılır. Bu adliyeye giderek, Tevzi Bürosundan sizin hakkınızda dava açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz.

Size dava açıldığını öğrendikten sonra Adalet Bakanlığının UYAP SMS BİLGİ Servisine de üye olabilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzdan 4060’a TCKİMLİKNO ABONE yazarak üye olabilirsiniz. Örneğin 1234567890 ABONE yazıp 4060’a gönderdiğinizde size dava dosyanız ile ilgili anlık bilgiler kısa mesaj olarak gelmeye başlayacaktır. Örneğin duruşma günü, verilen ara kararlar, bir harcın yatırılması gibi bilgiler.

Bu yöntemleri kullanarak davanızı daha iyi takip edebilirsiniz.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?