ERKEKLER BOŞANMA KARARINI NASIL ALIYOR?

Erkeklerin arkadaş grubunda bir kişi boşandığında, zincirleme bir etki oluşturuyor  ve arkadaş grubundaki diğer erkeklerin de evliliğini kötü etkiliyor. Üstelik bu boşanma kararları genellikle erkeklerin beraber alkol aldığı ortamlarda şekilleniyor. Bu teoriyi ortaya atan ise boşanma davalarında uzman bir avukatlık firması. Firma kendilerine boşanmak için başvuranlara neden boşandıklarına dair bir anket doldurmalarını rica etti. Erkeklerin yaklaşık 4’te 1’i daha önce boşanmış arkadaşlarından etkilendiklerini belirtti. Kadınlarda ise bu etkilenme oranı erkeklere kıyasla 6’da 1 ile daha düşük bir oranda kaldı.

Boşanma davaları ile ilgilenen uzmanlardan Christiana Blacklaws’a göre, ilişkilere baktığınızda insan doğasında diğer ilişkilerle kıyaslama yapmak var. Bir çift ayrıldığında, onların etrafındaki arkadaşlarda bundan hızlı bir şekilde etkileniyor ve zincirleme bir biçimde aile ilişkileri bozulmaya başlıyor.

Boşanma ile ilgili yapılan diğer araştırmalarda da boşanma yaşayan insanların sağlık durumlarının daha kötü olduğu, eskiye nazaran daha mutsuzlaştığı, maddi zorluklar çektiği ve çocuklarının da okulda daha başarısız olduğu ortaya çıktı.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.