EN HIZLI BOŞANMA DAVASI OLARAK ANLAŞMALI BOŞANMA

Boşanma davaları çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma davaları olarak ikiye ayrılır. Bunlar içerisinde en hızlı sonuç alınabilecek dava türü anlaşmalı boşanma davasıdır.  Aile Mahkemeleri kendi iş yoğunluklarına göre anlaşmalı boşanma günü için 1 hafta ile iki ay arası içince duruşma günü vermektedirler. Anlaşmalı boşanma davasında eşler boşanmanın her türlü sonucu konusunda mutabık olmaları gerekmektedir.

Bir başka deyişle eşler; boşanma, tazminat, ortak çocukların velayeti ve mal paylaşımı konusunda % 100 görüş birliği içerisinde olmalıdırlar. Şayet bu görüş birliği sağlanamaz ise anlaşmalı boşanmak mümkün olmamaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açılmadan önce boşanma protokolü imzalanır ve dava açılır. Eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları yeterli değildir. Bu protokol Aile Hakimince onaylanmadıkça geçerlilik taşımaz. Zira protokolde belirlenen hususların tamamını duruşmada hakim önünde tekrar etmeleri şarttır. Eşlerin duruşmada da söz konusu görüş birliğini beyan etmeleri üzerine Aile Mahkemesi Hakimi, protokolü onaylar ve anlaşmalı boşanmaya karar verir. Boşanmaya karar verildikten sonra 15-30 gün içinde  gerekçeli karar yazılır. Gerekçeli kararın tebliğ alınmasından 15 günlük temyiz süresinin geçmesi halinde boşanma kararı kesinleşir. Bundan sonra nüfus müdürlüğüne boşanma kararı gönderilir ve boşanma nüfusta işlenir.

Mahkeme boşanma kararı verdikten sonra ancak boşanma kararı kesinleşmeden önce eşlerin barışmaları halinde dava açan eş davadan feragat dilekçesi vererek davasından vazgeçer. Bu durumda boşanma kararı uygulanmaz.

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.