ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER?

Çekişmeli boşanma davasında karşılıklı olarak bir anlaşma sağlanamadığı için eşlerden biri tarafından çekişmeli boşanma davası açılabilir. Çekişmeli boşanma davalarında, davayı açan eşin boşanmak için öne sürdüğü iddialarını ispat etmekle yükümlü olduğu dava türüdür.

Çekişmeli boşanma davaları; boşanmak için öne sürülen iddiaların ispatlanması için delillerin sunulması, varsa tanıkların mahkemeye bildirilmesi ve tüm bunların hakim tarafından değerlendirmesi açısından bakıldığında epey zaman almaktadır. Bu davayı uzatan sebeplerden biride tanık sayısının fazla olmasıdır.

Genelde boşanma davalarında 2-3 tanık yeterli olmaktadır. Ancak her iki tarafın 7-8 tanık göstermesi ve bu tanıkların hepsinin mahkemede dinleneceği için davada ciddi bir süre uzaması meydana gelir. Bu yüzden de uzun süren davalardır.

Eşler boşanmadan önce davanın ne kadar süreceği konusunu da bilmek ister. Bundan dolayı akıllara ilk olarak çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusu gelmektedir. Çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davalarıyla kıyaslandığında daha uzun sürmektedir. Bunun birçok sebebi vardır. Öne sürülen boşanma nedenlerinin araştırılması, delillerin toplanması, bilirkişi raporlarının gelmesi, tanıkların dinlenmesi gibi birçok unsur çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusunu sordurmaktadır.

Çekişmeli boşanma davasında her iki taraf hem maddi hem de manevi olarak ciddi anlamda yıpranmaktadır. Boşanma davasında eşlerin kendi aralarında anlaşıp anlaşamamaları davanın seyrini değiştirmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında tarafların uzlaşmaya varamadıkları konuların başında nafaka, velayet, mal paylaşımı ve tazminat gibi konular gelmektedir. Bu durumda mahkemede yapılacak savunmalar önem taşımaktadır. Çekişmeli boşanma davalarının yıllarca devam ettiği de görülmüştür.

Çekişmeli boşanma davası süreci iyi yasa ve mevzuata uygun bir şekilde sıkı takip edilirse ortalama 5 veya 6 celsede bitebilir. Bu durumda yine ortalama olarak 1 yıl ile 2 yıl arasında bir süreye denk gelir. Fakat çekişmeli boşanma davası takip edilmez ve gerekli hukuki prosedürler doğru bir şekilde yerine getirilmez ise dava 3 ila 4 yıla kadar sürebilir. Avukatla takip edilen davaların daha kısa sürede bittiği de bilinen bir gerçektir.

Boşanmak isteyen eşlerin ilk sorduğu, çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı, davanın nerede açıldığı, boşanma sebepleri ve mahkemeye sunulan delil durumuna göre değişiklik gösterir. Durumu biraz daha açıklayacak olursak; özellikle metropol ya da büyükşehir değimiz ve aralarında İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerin olduğu illerde açılan davalar mahkemelerin iş yoğunluğu nedeniyle genel olarak daha uzun sürmektedir.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.