ÇEKİŞMELİ BOŞANMA, ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINA DÖNER Mİ?

Evlilik birliğini çeşitli nedenlerden dolayı sürdürmek istemeyen eşlerin yasal olarak boşanma hakları bulunmaktadır.  Boşanma işlemleri için ise eşler yaşadıkları yerin mahkemesine başvurarak boşanma sürecini başlatırlar. Ancak taraflar boşanma davasında herhangi bir konuda uzlaşma sağlayamıyorlarsa bu durumda şekil ve usul bakımından çekişmeli boşanma davası açılır.

Çekişmeli boşanma davalarında genel olarak taraflar arasında eşe nafaka ödenecekse ne kadar ödeneceği, çocukların velayetinin kimde kalacağı, boşanma tazminatı ve malların paylaşımı gibi konularda anlaşmazlık olmaktadır.

Ancak eşlerin çekişmeli dava süresinde anlaşmazlık içinde olduğu konularda fikir birliğine varmaları da olağan durumdur. Bu gibi durumlarda da çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davasına dönüşmektedir. Boşanma davası süresince birtakım anlaşmazlıklara düşen taraflar çekişmeli boşanma davası açmış olsalar bile belirli konular üzerinde anlaşma sağlayabilmektedirler.  Boşanma davasının açıldığı zamanlarda taraflar arasındaki tüm fikir ayrılıkları davayı şekillendirse de sonradan bu anlaşmazlıklara bir çözüm bulunabilmektedir. Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun ve daha yıpratıcı bir süreç olduğu için davanın şekil değiştirmesi taraflar için iyi olacaktır. Ülkemizde çekişmeli boşanma davalarının uzun bir dönemi kapsadığını düşünerek  ve eğer boşanma konusunda taraflar kararlıysa anlaşmalı boşanma davasını tercih edebilirler.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.