BOŞANMA İŞLEMLERİ NELERDİR?

Boşanma süreci her iki tarafın birlikte karar alarak, her konuda anlaşmaya vararak ya da eşlerden birinin belli bir sebep göstererek mahkemeye başvurmasıyla başlar.  Boşanma isteminde bulunan taraflar ya da taraflardan biri avukat aracılığıyla ya da kendi başlarına da mahkemeye başvurabilmektedirler.

Boşanma davası açmak için bazı prosedürlerin uygulanması gerekmektedir. Öncelikle tarafların yazılı bir protokol dilekçesi oluşturmaları gerekmektedir. TC kimlik numaraları nüfus cüzdanı fotokopisine ve aile nüfus kaydı belgesine gereksinim vardır. Ayrıca tarafların dava açabilmesi için yargı harcının, dosya, pul bedelinin  de ödenmesi gerekir. Dosya içindeki belgeler hakime onaylatıldıktan sonra kaleme teslim edilir. Teslim edildikten sonra boşanma günü kararlaştırılır.

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak açılabilir. Boşanma çeşitlerini belirleyen ve önemli olan tarafların birlikte karar alarak mı başvurdukları yoksa bir tarafın neden öne sürerek kendi isteğiyle mi başvurduğudur.  Boşanma süreçleri mahkemenin kesin kararıyla tamamen son bulur. Boşanma kararının kesinleştiği tarih boşanma tarihi olarak ilan edilir. Boşanma kararı karara bağlandıktan sonra taraflar için bekleme süresi 300 gündür. Bu süreç boşanma tarihinden itibaren geçerlidir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.