BOŞANMA DAVASINDA YETKİLİ MAHKEME

Boşanma davası, eşler hayattayken Türk Medeni Kanunun 161. ve 166. maddelerinde yer alan nedenlere dayandırılarak açılabilmektedir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması ve evliliği devam ettiremeyecek duruma gelinmesi çiftleri dava açma yoluna götürmektedir.  Evliliği sona erdiren nedenler ise Türk Medeni Kanunun 161. ve 166. Maddelerinde açıkça belirtilmiştir.

Boşanma davası evlilik hayatının sona ermesinin resmiyete dökülmüş halidir. Hakim her türlü nedeni ve delilleri göz önünde bulundurarak karar verir. Boşanma davalarında görevli olan mahkeme 4782 sayılı kanunun gereğince Aile Mahkemeleri’dir.  Ancak boşanma davalarında açılacak yetkili mahkeme de önem taşımaktadır. Medeni Kanunun 168. maddesinde ‘’Yetkili mahkeme eşlerden birinin ikamet yeri ya da davadan önce son defa 6 aydır birlikte oturdukları yer mahkemesi’’ olarak tanımlanmıştır.

Boşanma davası açmak isteyen taraf, eğer bağımsız bir yerleşim yerinde yaşıyorsa, son 6 aydır eşler birlikte ikamet ettiler ise yaşadıkların yerin mahkemesine başvurabilir. Her iki tarafın bağımsız ikametgah yerleri yoksa da o zaman dava açılmadan önce son 6 aydır birlikte oturdukları yerin mahkemesine başvurabilirler.  Türk Medeni Kanununda belirtilen madde dahilinde son defa 6 aydır birlikte oturdukları ibaresine dikkat çekilmiştir. Ancak buranın yerleşim yeri olmaması gerekmediği ve fiilen eşlerin beraber oturdukları yer olması yeterli olmaktadır.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.