BOŞANMA DAVASINDA SES KAYDI DELİL GÖSTERİLEBİLİR Mİ?

Boşanma, evlilik birliğinin resmi olarak sona erdirilmesidir. Belirli nedenlerden dolayı ortak yaşamı beraber sürdüremeyeceğine karar veren taraflar, kanunda yer alan gerekçeler kapsamında mahkemeye başvururlar. Genel olarak kanunumuz aile birliğini korumaya yöneliktir. Ancak çiftlerin evlilik birliğini sürdüremeyecekleri noktaya gelmeleri ve aynı evi paylaşmak istememeleri söz konusu olduğunda birbirlerine daha fazla zarar vermemeleri adına boşanma kararı almaları en iyi durumdur.

Boşanma davalarında ise genel olarak taraflar boşanma nedenini güçlendirmek ve haklılığını göstermek adına delillere başvurmaktadır. Boşanma davasında öne sürülen deliller hakim tarafından değerlendirmeye alınacağı gibi taraflar delilleri istisnalar haricinde genişletemez. Ayrıca yeni bir delil listesini de karşı taraf kabul etmedikçe mahkemeye sunamazlar. Cep telefonu kayıtları, fotoğraflar, ses kaydı, kamera kayıtları öne sürülen deliller arasında gösterilmektedir.

Delil olarak gösterilenler arasında yer alan ses kayıtları ise özel hayata müdahale gibi görünmektedir. Bunun nedeni de anayasa çerçevesinde özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz olmasını vurgulamasıdır. Ancak evlilik birliği süresince eşlerin birbirine sadık kalması da yasal bir zorunluluk olarak yer almaktadır. Bu nedenle eşlerden birinin özel yaşamı diğer eşle aynı hayatı paylaştığı için yakından ilgilendirdiği gibi evlilik birliği özel yaşamdan çok aile yaşamı olarak adlandırılır. Eğer bir taraf diğer tarafında bağlılığından ve sadakatinden şüpheleniyorsa eşinin bilgisi dışında ses kaydı yapabilir ve   sadakati bozan durumları tespit edebilir.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.