BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Evliliklerini bitirmeye karar veren yani boşanmak isteyen çiftler, birlikte veya ayrı ayrı dava açabilir. Evlilikler nasıl resmi olarak başlıyorsa yine aynı şekilde resmi olarak sonlandırılır. Hukuk önünde yani mahkemede evliliklerini yasal olarak bitirmek isteyen çiftler iki şekilde boşanma davası açabilir. Bunlar anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davasıdır. Boşanmak isteyen çiftlerin her iki dava şeklinde de yapmaları gereken belli başlı yöntemler vardır.

Boşanma davası; eşlerden birinin adresinin bağlı olduğu adliyedeki aile mahkemesine açılır. Şayet bulunduğunuz yerdeki adliyede aile mahkemesi yok ise, aile mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesinde boşanma davası açılır. Boşanma davası açmak için ilk olarak nüfus ve adres bilgisi gerekmektedir. Aile mahkemesine hitaben yazacağınız dilekçede sebeplerini de belirterek boşanmak istediğinizi belirtip talebinizi yapabilirsiniz. Dilekçeye karşı tarafın yani halen eşiniz olan kişinin adres ve kimlik bilgilerini de yazmalısınız. Hazırlanan dilekçe adliye içinde bulunan veznelerden harç ve masraf tutarları ödendikten sonra mahkemeye verilir ve dava açılmış olur.

Boşanma konusunda her iki eş anlaşma içerisinde ise yani anlaşmalı boşanma davası açmışlarsa dava kısa sürer. Ancak çekişmeli boşanma dediğimiz türde ise taraflar çok fazla detayla uğraşmak zorunda kalır. Çekişmeli boşanmalarda; boşanmak için gösterilen sebepler, tazminat, var ise çocukların velayeti, mal paylaşımı gibi birçok farklı konu vardır. Anlaşmalı boşanma türünde taraflar arasında adından da anlaşılacağı üzere bir anlaşma yapılır. Mahkemeye sunulacak bu anlaşma sözleşmesi hukuki resmi bir belge olacağı için yazılan her madde her iki tarafı da bağlayıcı olur. Eşlerin imzalayacağı bu sözleşmede maddeler halinde çocuğun velayeti, tazminat, soyadı, mal paylaşımı ve nafaka gibi konular olmalıdır. Bütün bu bilgilere bakarak boşanmanın dışarıdan göründüğü gibi hiçte kolay olmadığı ortadadır. Aslında boşanma davasının nasıl açılacağı kadar davanın nasıl devam edeceği de üzerinde çaba gösterilmesi gerekir. Dava sürecinde yerine getirilmesi gereken yasal zorunlulukların ne olduğunu bilmeyen eşlerin yapacakları hatalar davanın süresi ve sonucu konusunda mağduriyet yaşamalarına yol açabilir. Dava açmak için elbette avukat tutmak şart olmasa da eşlerin istedikleri sonucu alabilmeleri için bir boşanma avukatına danışmaları mühimdir. Yani bilgi eksikliği, yanlış dilekçe, hatalı dilekçe, davada söylenecek yanlış sözler, yanlış talepler ya da davayı iyi takip etmemek kişilerin hak kaybına uğramasına ve mağdur olmasına sebep verir. Mesela eşi kendisine boşanma davası açmış olan bir kişi davada şahit listesi vermezse ya da bu listeyi zamanında vermezse maddi ve manevi olarak yıpranıp daha fazla mağdur olabilir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.