BOŞANMA DAVASINDA NAFAKA NASIL TESPİT EDİLİR?

Evlilik birliğini sürdüremeyeceğine karar veren çiftler boşanma davası açmak için mahkemeye başvururlar. Bazı çiftler boşanma sürecinde anlaşmalı boşanma davasıyla boşanırken bazıları da çekişmeli boşanma davasına başvurmaktadırlar.  Boşanma davalarında ise taraf ya da taraflardan biri nafaka isteğinde bulunmaktadır. Belirli durumlarda mahkeme kararıyla birlikte verilen nafakalar bulunmaktadır. Boşanma davaları devam ederken tedbiren eşin barınmasına, geçimine ve çocuklarının bakımına ilişkin olarak tedbir nafakası bağlanırken müşterek çocuk varsa eğitim masraflarına katılma yükümlülüğü olan iştirak nafakası da bağlanmaktadır. Ayrıca yoksulluk nafakası ve yardım nafakası da boşanma davalarında karar niteliğindedir.

Nakafa borçları Aile Hukuku’ndan doğan vazgeçilmeyen, devredilemeyen borçlardan olduğu gibi nafaka haciz ve rehin yoluyla takas edilemez. Aslında nafaka aile hukuku çerçevesinde birbirine bağlı bulunan birey arasında olan ve birinin diğerinin geçimine yardım ettiği yükümlülüktür. Nafaka belirlenirken hakim genel olarak günün koşullarını, tarafların sosyal-ekonomik durumlarını dikkate almaktadır ve nafaka hususunda birinin diğer tarafında zenginleşmemesine neden olmaması  gibi şartlar gözeltilmektedir.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.