BOŞANMA DAVALARINDA TEDBİR NAFAKASI

Boşanma kararı kesinleşmiş eşlerin ya da boşanma aşamasındaki eşin karşı taraftan isteyebileceği bazı maddi manevi hakları bulunmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nda beklenen menfaatleri zedelenen kusursuz ya da daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan tazminat isteyebilmektedir.

Boşanma davalarında maddi-manevi tazminat ve tedbir nafakası gerekli şartlar ortada ise talep edilebilmektedir. Tedbir nafakası boşanma öncesinde ya da dava süresince eş veya reşit olmayan çocukların yararını güden bir nafakadır. Tedbir nafakası için genel olarak boşanma kesinleştiğinde zor durumda kalacak taraf için diğer tarafın ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maddi destek de bulunmasıdır. Tedbir nafakasının kararının verilebilmesi için kadının ayrı yaşadığını haklı çıkaracak her delille ispat etmesi gerekir. Kocasının dövdüğü, ağır ihmal ya da zina gibi nedenler tedbir nafakası için öngörülebilen sebepler arasında yer alır.

Tedbir nafakasının başlangıç tarihi boşanma dava tarihi olarak belirtilmiştir. Eğer tedbir nafakasından sonra boşanma davası açılırsa her iki boşanma davası birleştirilebilir. Ancak tedbir nafakası ölüm halinde sona erer ve mirasçılara geçmez. Ayrıca tedbir nafakası duruma göre artırılabilmektedir. Boşanma davasında çocuk varsa verilen tedbir nafakası çocuklar reşit olana kadar geçerli sayılmaktadır.  Kısacası tanımlamak gerekirse tedbir nafakası zor durumda kalan tarafın talebi doğrultusunda boşanma tarihinden itibaren ve kararın kesinleştiği zamana kadar geçerli olmak üzere verilen nafaka olarak bilinir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.