BOŞANMA DAVALARINDA HANGİ DELİLLERE BAŞVURULABİLİR?

Türk Medeni Kanunu’nda boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak iki dava halinde görülmektedir. Boşanma davaları genel olarak evlilik birliğinin yasal olarak sona ermesidir. Karşılıklı sevgi, saygı ile başlayan evlilik birliği çeşitli olumsuz nedenlerden dolayı çiftlerin aynı evi paylaşamayacakları bir duruma gelir ve çiftler evliliklerini sürdürmeme kararı alırlar.

Boşanma davalarında taraflar açtığı ya da açılan davada kendini haklı gösterecek delilleri mahkemeye sunmaktadır. Genel olarak boşanma davalarında birtakım delillere başvurulabilmektedir. Bunlar ise;

*Tanık İfadeleri

* Kolluk tarafından yapılacak tarafların ekonomik sosyal durum araştırmaları

* Tarafları eşler olan başkaca mahkeme dosyaları

* İçeriği dava ile ilgili olmak kaydıyla her türlü fatura, makbuz, fotoğraf, video çekimi, mektup, günlük

* Taraflara ait banka Banka, kredi kartı kayıtları, telefon kayıtları, otoyol giriş-çıkış, pasaport giriş-çıkış kayıtları olarak sıralanabilir.

Mahkeme taraflara delil ve tanık listelerini sunmak için bir müddet tanır. Bu süre zarfında taraflar tanıklarını bildirirler. Ayrıca mahkeme araştırılması istenen hususları araştırır ve tanık beyanlarını tespit eder. Diğer yandan boşanma davalarında son zamanlarda herkesin oldukça kullandığı Facebook, Msn, Skype, E-Mail kayıtları da delil niteliği taşımaktadır.  Buralardaki kayıtlar boşanma davalarında delil olarak sunulabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise içeriğin boşanma nedeni sayılıp sayılmayacağıdır. Eğer e-mail içeriğinde ya da facebooktaki hesabın aksi bir durum varsa ve ihanet anlaşılıyorsa bu delil mahkemede kullanılabilmektedir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.