BOŞANMA DAVALARINDA EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELDEN SARSILMASI

Boşanma evlilik birliğinin yasal olarak sona ermesidir. Tarafların karşılıklı güven, saygı, sevgi ve mutluluk beklentisinin yitirilmesinden dolayı kaynaklanan boşanma süreci genel olarak zor bir durumdur. Eşlerin belirli sebepleri göstererek mahkemeye başvurarak boşanmak istediklerini belirtirler. Boşanma davasında ise belli başlı nedenlerin gösterilmesinin yanı sıra en önemli sebep olarak evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması gösterilir. Ancak boşanma davalarında bunu sebep olarak göstermek için belli şartları kapsamış olması gerekir. Yargıtaya göre evlilik birliğini temelinden sarsabilecek nitelikteki davranışlar söz konusu ise boşanma nedeni olarak sayılabilir.

Eşin karısını herkesin önünde utandırıcı sözlerle aşağılaması, aile sırlarının ifşa edilmesi, eşi hasta olarak bırakıp gitmek, sadakatsizlik, aşırı içki içmek, aşırı kıskançlık, eşin çocuklarının temizliğiyle ilgilenmemesi, üvey eşin çocuklara kötü davranması, zührevi hastalıklar, kocanın başka bir kadınla yaşaması  gibi sebepler evlilik birliğini temelden sarsan sebepler arasındadır.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.