BOŞANMA DAVALARINDA BEKLEME SÜRESİ

Boşanma davaları belirli nedenlerle açılabilmektedir. Gerekli şartlar yerine getirilirse kişi kendisi ya da avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir. Her iki tarafın aralarında her türlü konuda anlaştıkları boşanma davası anlaşmalı boşanma davası; eşlerden birinin belli nedenleri delil göstererek boşanma davası açmasına çekişmeli boşanma davası denmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında eşlerden biri dava açtığı için ve sunulan delillerin doğruluğunun ispatlanması sürecinden dolayı hemen sonuçlanması beklenmez.

Boşanma, evlilik birliğinin mahkeme kararının kesinleşmesi ile son bulur.Medeni  Kanunu’n 132.maddesinde belirtilen maddeye göre boşanan kadın için ön görülen bekleme süresi 300 gündür. Bekleme süresi boşanma tarihinden itibaren başlar ve boşanma tarihi de boşanma kararının kesinleştiği tarihtir. Ancak kadın doğum yaptığında bu süreç son bulur. Eğer taraflar tekrardan evlenmeyi isterlerse bu süre mahkeme tarafından ortadan kaldırılır.

Medeni Kanunu’nda yer alan ilgili maddeler gereğince mahkeme eğer boşanmayı hüküm kılmışsa kadının tekrar evlenmesi için beklemesi gerekmektedir.  Ancak erkekler için böyle bir durum söz konusu değildir. Boşanma sonrasında ise yazı işleri tarafından gönderilen boşanma kararı aile kütüğüne işlenir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.