BOŞANMA AVUKATINIZDAN BOŞANMAYA HAZIRLIK TAVSİYELERİ

Boşanma davası açmaya karar verirken en önemli konulardan birisi parasal durumunuzdur. Boşanma davası sürecinde, dava açmak isteyen taraf parasal sıkıntı yaşamaması için en azından 6 ay hiç para kazanmasa dahi geçinebilecek durumda olmalıdır. Boşanma dönemi masrafların arttığı bir dönemdir. Böyle bir dönemde para birikimi yapmadan boşanma yoluna girmek büyük bir risktir.  Aile Mahkemeleri dava açıldıktan sonra ortalama iki ay içinde tedbir nafakası verebilmektedirler. Ancak nafaka yükümlüsü eşin ödemek istememesi halinde icra takibi açmak zorunluluğu doğmaktadır. Bu da nafakanın tahsili süresini uzatmaktadır. Bundan dolayı elinizde sizi en az 6 ay idare edebilecek paranın bulunması önemlidir.

Eşler birlikte yaşıyorlarsa, boşanmak isteyen eş evi terk edip etmeyeceğine de karar vermelidir. Boşanma davası devam ederken eşlerin uzunca bir süre birlikte oturmaya devam etmeleri boşanma davası açan eşin diğer eşin kusurlarına hoşgörü gösterdiği şeklinde yorumlanabilir. Bu konuda Yargıtay’ın istikrarlı içtihatları ve kararları mevcuttur. Mahkemenin böyle bir düşünceye kapılmaması için ayrı yaşamak önemli bir konudur.

Boşanma sürecinde psikolojik destek almanız sizin için faydalı olacaktır.

Boşanmaya karar verdikten sonra boşanma hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Bu konuda internette pek çok kaynak bulabileceğiniz gibi bir boşanma avukatından da danışmanlık alabilirsiniz. Daha fazla bilgi size daha iyi yön gösterecektir.

Soru sormak ister misiniz?