BOŞANMA SEBEBİ OLARAK ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK (1. BÖLÜM)

Medeni Kanun md 166/1’e göre evlilik birliği temelinden sarsılmışsa eşlerden her biri boşanma davası açabilir. Ancak evliliğin temelinden sarsılması artık karı ve kocanın ortak hayatı sürdürmeleri beklenemeyecek derecede şiddetli olmalıdır. Eski Medeni Kanunumuzda bu boşanma sebebi şiddetli geçimsizlik ifadesiyle tarif edilmişti. Ülkemizde boşanmaların %90’dan fazlası bu  boşanma sebebine dayanılarak açılmaktadır. Örneğin zina veya terk sebebiyle boşanma davası şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davasına göre daha az görülür. Hangi davranışların evliliği  temelinden sarsmış olduğu kanunda tek tek sayılmamıştır. Ancak emsal niteliğindeki Yargıtay kararı doğrultusunda bu durumu Aile Mahkemesi hakimi takdir edecektir. Şiddetli geçimsizlik (evlilik birliğinin temelinden sarsılması) sebebine dayanan boşanma davasının kabul görmesi için şu şartların oluşması gerekir.

a) Evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması bu boşanma sebebinin ilk koşuludur.

Eşlerden birinin diğerine veya birbirlerine olan davranışları büyük bir geçimsizliğe ve uyumsuzluğa sebep olmalıdır. Yoksa her gün pek çok evlilikte görülen küçük tartışmalar ve anlaşmazlıklar boşanma sebebi olamaz. Bu sebeple yaşanan büyük geçimsizliğin ve anlaşmazlığı tarafların, ortak bir hayatı devam ettirmek konusundaki arzu ve gayretlerini ortadan kaldırıp kaldırmadığına bakılır. Eğer hakim aynı yuvayı paylaşma duygusu kalmadığına kanaat getirirse evliliğin temelden sarsıldığına ve boşanmaya hükmeder.

b) Evliliği temelinden sarsan olayların aynı zamanda evlilik hayatını çekilmez kılması gerekmektedir.

Yaşanan olaylar sadece büyük anlaşmazlıklar ve geçimsizliklere sebep olması yeterli değildir. Aynı zamanda bunların ortak hayatı çekilmez hale getirmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse eşlerden birinin aşırı içki içmesi tek başına boşanma sebebi olamayacaktır. Boşanma sebebi olması için aynı zamanda ortak hayatın diğer eş yönüyle çekilmez hale gelmesi ayrıca aranır. Şayet aşırı içki içen eş, her gün evine gece yarısı sarhoş arkadaşlarını getiriyorsa, sarhoşken sokakta sürekli kavga edip ağır yaralanıyorsa bu durum diğer eş için ortak hayatın çekilmez hale gelmesidir diyebiliriz. Ancak boşanma davasında hakim tarafların gayretleri ve  fedakarlıkları ile bu durumları aşabileceklerini düşünüyorsa davayı reddedebilir.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.