ANLAŞMALI BOŞANMANIN ŞARTLARI

Anlaşmalı Boşanma Türk Medeni Kanun’da yer alan 166.maddesinin 3. Fıkrasındaki evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması nedeni baz alınarak her iki tarafın da boşanmayı istemeleri temeline dayanır. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar her türlü duruma karar verip, bu kararlarını hakim karşısında da beyan ederler.

Anlaşma Boşanma davasının görülebilmesi  ve karara bağlanabilmesi için birtakım şartlar aranmaktadır. Buna göre;

– Anlaşmalı Boşanma isteğiyle dava açabilmek için tarafların evliliğin en az 1 yıl sürmesi gerekir.

– Anlaşmalı boşanmak isteyen eşler her konuda aralarında anlaşma sağlamaları gerekmektedir. Mal paylaşımı, çocukların velayeti, nafaka gibi her konuda ortak bir karar almış olmalıdırlar.

Anlaşmalı Boşanma davasının duruşmasına her iki tarafında mahkemeye gelmesi zorunludur. Çünkü hakim anlaşmalı boşanma isteklerini kendi iradeleriyle belirtmelerini isteyecektir. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin karar aldıkları hususlar bazen yeterli görülmeyebilir. Özellikle çocuk velayetinin söz konusu olduğu durumlarda  hakim tarafların ve çocuğun menfaatini göz önünde tutar. Böylece protokolde bazı yerlerde değişiklikler yapabilir.Yapılan değişiklikler eşler tarafından kabul edilirse boşanma hüküm bulur. Genel olarak anlaşmalı boşanmaya karar veren taraflarda evliliğin temeli sarsılmış nedeni göz önüne alınarak dava çok uzun sürmeden boşanmaya karar verilir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.