ANLAŞMALI BOŞANMADA DURUŞMAYA KATILMAK ZORUNLU MUDUR?

Evlilik, çiftlerin kendi iradeleriyle kanun önünde bu beyanlarını yasalaştırdığı bir durumdur. Ancak bazı sebeplerden dolayı çiftlerin arasında meydana gelen anlaşmazlık ve sorunlar onları evlilik birliğini sürdüremeyecekleri noktaya getirir. Boşanmaya karar veren çiftler mahkemeye başvurarak bu beyanlarını hakim karşısında da belirtirler. Ancak bazı boşanma davaları çekişmeli boşanma davası olarak görülürken bazıları da anlaşmalı boşanma davası olarak görülür. Anlaşmalı boşanma davası çiftlerin boşanma süresinde her konuda mutabık oldukları, her konuda anlaştıkları ve bunu bir protokol aracılığıyla mahkemeye bildirdikleri dava çeşididir.

Eşler, anlaşmalı boşanma davasını kendileri açabileceği gibi avukatları aracılığıyla da bu işlemi yapabilirler. Anlaşmalı boşanmada amaç, tarafların iradelerine değer vermek ve bu iradeleri ön planda tutmaktır. Anlaşmalı boşanmada taraflar arasında düzenlenen protokol belli başlı hususları içermektedir. Boşanma neticesindeki hukuki durumların belirlenmesi de önem verilmesi gereken ayrı bir durumdur. Anlaşmalı boşanma davasında belirlenen mahkeme gününde taraflar kesinlikle olmak zorundadır. Taraflar boşanma isteklerini kendi iradeleriyle hakim karşısında söylemek zorundadırlar. Eğer taraflardan birisi dava günü mahkemeye gelmezse boşanma direk çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.