ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA AVUKATLIK ÜCRETİ

Bir boşanma avukatına danışıldığında anlaşmalı boşanmanın, eşlerin boşanma ve sonuçları hakkında her konuda uzlaşmaları halinde aile mahkemesi hakimin bu uzlaşma yönünde boşanmaya ve diğer konulara karar vermesi durumu olduğunu söyleyecektir.

Anlaşmalı boşanmada eşlerin en az 1 yıllık evli olmaları ilk koşuldur. İkinci koşul ise eşlerin boşanma ve sonuçları ile ilgili olarak mutabık olmaları ve davacı eşin davanın davalı eş tarafından kabul edilmiş olmasıdır. Bir başka ifade ile eşler boşanma, nafaka, tazminat, velayet, mal varlığının ve borçların paylaşılması konularında tam anlamıyla mutabık olmalıdırlar. Ayrıca taraflar boşanma konusundaki istek ve iradelerini hakim önünde bizzat tekrarlamalıdırlar. Aile Mahkemesi Hakiminin boşanma konusundaki bu mutabakatı (protokolü) onaylaması halinde anlaşmalı boşanmaya karar verilmektedir.

Eşler Anlaşmalı boşanma davalarında genelde tek duruşmada boşanmaya karar verilmektedir. Bu sebeple anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma davasına göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Oysaki çekişmeli boşanmada, her iki tarafın tanıkları dinlenildiğinden ve delilleri toplandığından yargılama daha uzun sürede bitmektedir. Yine çekişmeli boşanma davalarında, farklı davaların açılması gerekliliği avukatlık ücreti rakamına etki edebilmektedir. Bu durum anlaşmalı boşanmada avukatlık ücretinin, çekişmeli boşanmaya nazaran daha düşük olmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerle Kayahan Hukuk Bürosu olarak anlaşmalı boşanma davalarında avukatlık ücreti 1980 TL olarak belirlenmiştir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?