ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜ HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLEN HUSUSLAR

Anlaşmalı boşanma davası ve şartları 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince düzenlenmiştir. Anlaşmalı boşanma davasının en önemli prosedürü şüphesiz mahkemeye sunulan protokoldür. Ancak protokol hazırlanırken belli başlı hususlara da dikkat edilmelidir.

Öncelikle protokolü hazırlayan tarafların açık kimlikleriyle beraber evlilik tarihleri ve çiftlerin boşanmaya yönelik açık ifadelerinin belirtilmesi gerekir. Müşterek çocuk var ise çocuklarla şahsi münasebeti açık bir ifadeyle belirtilmiş olması gerek ve maddi-manevi tazminat talebi varsa istenen miktar da açıkça ifade edilmelidir. Aynı durum yoksulluk nafakası talebi için de geçerli olmaktadır.

Diğer yandan mal varlıklarının nasıl paylaşılacağı da protokolde yer almalıdır. Taleplerin bulunmadığı husus taraflarca belirtilmesi durumunda talep haklarından da vazgeçmiş olacaklarının bilinmesi gerekir. Tüm koşullar gerçekleştirildiğinde ise mahkeme tarafların hazırladıkları protokol kapsamında boşanma kararını onayacaktır.

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.