ANLAŞMALI BOŞANMA PROSEDÜRÜ

Anlaşmalı boşanma, dava süresince istenmeyen kötü olayları yaşamamak ve davanın çekişmeli boşanmaya dönüşmesini istemeyenler için hukuk sistemimiz tarafından tanımlanan davadır. Ülkemizde genel olarak uzun sürede sonuca bağlanan dava, boşanma davalarıdır. Taraflar boşanma davalarında çoğunlukla kendilerini haklı gördükleri konularda direttiklerinde dava direk çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir.

Anlaşmalı Boşanma davası bu bağlamda taraflar arasında daha ılımlı bir hava yaratmayı amaçlayan, 4721 sayılı Medeni Kanunu’n 166/3 maddesinde tanımlanan şekliyle anlatılmıştır. Boşanma süreçlerinde taraflar maddi ve manevi yönden sarsılırlar; ancak anlaşmalı boşanma davalarında bu oran daha az seviyededir. Anlaşma boşanma davalarında genel ve kesin bir boşanma nedeni olur.

Anlaşma Boşanma davalarında genel prosedür usulüne göre uygulanmalıdır. Medeni Kanuna göre 1 yılı doldurulmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma olmamaktadır. Aslında amaç aile birliğini korumaya çalışmak, çok kısa sürede biten evliliklerin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Anlaşmalı boşanmaların en önemli prosedürü tarafların boşanma isteklerini bizzat mahkemeye gelerek hakim karşısında dile getirmeleridir. Avukat aracılığıyla mahkemeye başvursanız dahi eğer anlaşmalı boşanılacaksa kendi iradenizle belirtmeniz gerekmektedir.  Anlaşmalı boşanma dava süresinde evliliğin mali sonuçları ve eğer çocuk varsa velayet, nafaka gibi durumlarında açıkça belirtilmesine dikkat edilmeli. Protokol yazılı olmasına gerek yoktur; ama dava anında kayıda geçebilir. Prosedür içerisinde her türlü konunun karara bağlanmalıdır. Aksi takdirde hakim karara bağlamayacaktır. Unutulmamalıdır ki hakim çocuklar için karar verirken tazminatın düzenlenmesi, değişiklikler yapılması gibi kararlar verebilir. Hakimin düzenleme yaptığı hususlar taraflar tarafından kabul gördüğünde hakim boşanmayı karar bağlar.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.