ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASININ SÜREÇLERİ

Anlaşmalı boşanma tanımı, Medeni Kanunu’n eşlerin kendi iradelerine önem vermesinden dolayı ortaya çıkan boşanma türüdür. Anlaşmalı boşanma için bazı koşullar şart koşulmuştur. Şartlara bakıldığında Medeni Kanun’da evliliğin en az 1 yılı doldurmuş olması, eşlerin mahkemeye birlikte başvurması, hakimin tarafları bizzat dinlemesi ve anlaşmalı boşanma hususlarının protokole bağlanması maddeleri yer alır. Eğer bu şartlar arasında herhangi birinde bir anlaşmazlık söz konusu olursa dava çekişmeli boşanma davasına döner.

Anlaşmalı Boşanma davaları genel olarak çekişmeli boşanma davalarına göre kısa bir zaman zarfında sonuca bağlanır. Taraflar her şartı sağlamış ve bütün işlemler eksiksiz ise anlaşmalı boşanma davası tek celsede hüküm bulacaktır. Tabii ki de mahkemelerdeki iş yoğunluğunun da hesaba katılması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma sürecinde dava ortak bir dilekçe ile açılmalı, anlaşmalı boşanma dava protokolü düzenlenmeli ve her iki taraf boşanma isteklerini hakime bizzat ifade etmeleri gerekmektedir.

Tarafların boşanmalarına hakim karar verdikten sonra gerekçeli karar mahkeme tarafından yazılır ve tebligat ile eşlere yollanır ve 15 günlük temyiz süreci başlar. Bu süre başlangıcında tarafların karşılıklı olarak temyize herhangi bir itiraz da bulunmazlarsa boşanma kararının kesinleşme süreci hızlanacaktır. Kesinleşen boşanma kararı, mahkeme kalemi tarafından kararın verilmiş olduğu mahkemenin bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne gönderilir. Böylelikle tarafların nüfus kütüklerine işletilir ve taraflar yeni nüfus cüzdanlarını alabilirler.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.