ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA KARAR NE ZAMAN KESİNLEŞİR?

Ülkemizde hukuk sistemi içinde sonuca bağlanması en uzun süren dava boşanma davalarıdır. Kanunda anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak tanımlanan boşanma davaları çiftlerin kararları doğrultusunda şekillenmektedir. Çekişmeli boşanma davasında olumsuz durumlar çok fazla yaşanabildiği gibi tarafları ruhsal olarak da etkilemektedir. Eğer bu tarz sıkıntılar yaşamak istenmiyorsa taraflar, her konuda anlaşmaya vararak da boşanma kararını alabilmektedirler. Anlaşmalı boşanmayı tercih ederek kısa sürede çiftler boşanabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında genel ve kesin bir boşanma nedeni bulunmaktadır. Evlilik birliği temelden sarsılması ve ortak hayata devam edemeyeceklerine karar veren çiftler mahkemeye başvurarak boşanma dilekçelerini verirler.

Anlaşmalı boşanmak isteyen tarafların uzlaşmaya vardığı her konuyu protokolde belirterek mahkemeye sunmalıdırlar. Her konuda anlaşma sağlandığı için boşanma süresi çekişmeli boşanma davalarına göre daha kısa sürecektir. Mahkemenin iş yüküne ve yoğunluğuna göre değişiklik gösteren bu süre 1-2 hafta olarak belirtilebilir. Tarafların boşanmalarına karar verildikten sonra gerekçeli kararın mahkeme tarafından yazılarak tebliğ yolu ile 15 günlük temyiz süreci başlar. Bu sürenin başlangıcından sonra eğer çiftler temyiz hakkından vazgeçerlerse kararın kesinleşme süresi daha da kısalır.

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.