ANLAŞMALI BOŞANMA DAVALARINDA NAFAKA

Türk Medeni Kanunu’nda yer alan esaslar kapsamında evlilik birliğinin eşler arasındaki anlaşmazlık sonucu çekişmeli boşanma davası ile sonuçlandırılacağı, tarafların uzlaşma sağlayarak anlaşmalı boşanma davası ile de sona erdirmeleri mümkündür. Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davası olsun ya da olmasın çiftlerin öncelikle boşanmaları için dava açmaları gerekmektedir.

Boşanma davaları sadece evlilik birliğinin sona ermesi olarak anlaşılmamalıdır. Boşanma sonunda menkul veya gayrimenkul malların paylaşımı, tarafların çocuğu varsa velayet, iştirak nafakası, tedbir nakafası; ayrıca Medeni Kanunun 175/1. Maddesi gereği yoksulluk nafakası gibi birden fazla hüküm içermektedir.  Anlaşmalı boşanma ile dava açan taraflar açısından maliyet ve süre bakımından mal paylaşımı, nafaka gibi konular için daha az zaman kaybettirir.  Bilindiği üzere anlaşmalı boşanma ilgili her şey Türk Medeni Kanunu’n 166. Maddesinde açıkça belirtilmiştir. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin nafaka ödenmesi kararı almalarıyla birlikte mal paylaşımı ve velayet gibi durumlarda kendi iradelerini ortaya koyan bir protokol hazırlamaları gerekmektedir. Eğer nafaka ödenmesi eşler arasında karar alınmışsa boşanma davası çekişmeli veya anlaşmalı olsun talep edilmesi ve uygulanmasında bir engel aranmamaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar nafaka konusunda uzlaşma sağladılarsa hakim nafaka için gereken kararı verecektir.

Nafaka ve velayet konularına ilişkin protokol  Türk Medeni Kanunu, Yargıtay Daireleri içtihatları ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararlarına dikkat ederek hazırlanması gerekmektedir. Çünkü hakimin bu protokol üzerinde denetim, değişiklik ve onay hakkı bulunmaktadır.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.