ANLAŞMALI BOŞANMA DAVALARINDA HAZIRLIK AŞAMASI NASILDIR?

Kanun önünde evlenme beyanında bulunan çiftler, zamanla belirli sorunlar yaşayarak aynı evi paylaşamayacak duruma gelirler. Bunda çeşitli faktörler etkili olsa da asıl sorun çiftlerin arasındaki anlaşmazlığın büyümesidir. Ülkemizde en uzun sürede sonuçlanan dava boşanma davaları olarak göze çarpmaktadır. Tarafların davayı uzatması yani çekişmeli boşanma davalarına dönüşmesi boşanma sürecini de etkilemektedir. Ancak her çift çekişmeli boşanma davası yerine en başından her şeyi konuşarak, bir anlaşmaya vararak boşanma işlemlerini başlatmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası Medeni Kanunu’n 166. Maddesinde gereğince tanımlanmıştır. Buna göre eşler; mevcut malvarlıkları, müşterek çocukları konusunda anlaşma sağlayarak boşanabilirler.

Nitekim anlaşmalı boşanma davasında bazı şartlar aranmaktadır. Çiftlerin 1 yıllık evli olmaları gerekir; zira 1 yıldan az bir süredir beraber olunan evliliklerde anlaşmalı boşanma davasına başvurulamaz. Anlaşmalı boşanma davasında hazırlık aşaması şu şekilde sıralanabilir;

* Tarafların her konuda uzlaşarak mahkemeye başvurmaları
* Evliliğin 1 yıl sürdüğünün ispat edilmesi
* Eşlerin Anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemesi
* Anlaşmalı boşanma davasının açılması

Son olarak da anlaşmalı boşanma davasının açılmasından sonraki duruşma gününde her iki tarafın mahkemede hazır halde bulunması gerekir. Taraflardan birinin mahkemeye gelmemesi davayı çekişmeli boşanma davasına dönüştüreceğini unutmayınız.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.