ANLAŞMALI BOŞANABİLMEK İÇİN İZLENMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Boşanma kararı almış çiftler en kısa sürede, evlilik birliğinin bitirilmesi için çabuk, kolay ve herhangi bir maddi ve manevi sorun yaşamamaları adına tercih edecekleri hukuki yol anlaşmalı olarak boşanmaktır. Eğer anlaşmalı olarak kısa bir sürede boşanmak isteniyorsa evlilik birliği minimum 1 yılı geçmiş olmak zorundadır. Bahsedilen evlilik birliği resmi nikah tarihinden itibaren başlamaktadır.

Taraf ya da tarafların beraber açacakları anlaşmalı boşanma davasında varsa çocuğun velayeti, nafaka ya da tazminat miktarı, mal paylaşımı ve diğer fer’i nitelikteki durumlarda tarafların uzlaşma sağlamaları gerekir. Başka bir deyişle boşanmak istenilen eşin de anlaşmalı olarak boşanma davasını kabul etmesi gerekir. Anlaşmalı olarak boşanma davasının görülebilmesi için tarafların mutlaka protokol imzalaması gerekir ve bu protokolde anlaşılan tüm hususların tamamı açık bir tanımla yazılmalıdır. Çünkü boşanma sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına protokol düzenlenirken en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir.

Anlaşmalı boşanma davalarında herhangi bir hak kaybının olmaması için tarafların avukatlarla temsil edilmesi iyi olacaktır. Ayrıca taraflar her konuda hemfikir ise tanık göstermeye gerek yoktur. Anlaşmalı boşanma davası görülüp karara bağlanmasından sonra temyiz süreci başlar. Temyiz süreci tamamlanmadan boşanma kararı kesinleşmiş sayılmamaktadır. Eğer taraflar temyiz sürecinden beraber feragat ederlerse boşanma kararı çabucak uygulanacaktır.

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.