AKILLI TELEFONUNUZ TAKİP EDİLİYOR MU?

Eşler, evlilikleri sürdürülemez bir hal aldığı zaman açacakları boşanma davasında bazı deliller öne sürmek ister. Bunun içinde eşinin telefonunu dinlemek ya da takip altında tutmak isteyebilir. Herkesin cebinde bulunan akıllı cep telefonları ve bu telefonlarla birlikte hayatımıza giren uygulamalar bu gibi dinleme ya da takip için uygun bir ortam oluşturabilir. Şayet akıllı telefonunuzda dinleme veya takip için kullanılan yöntemler var ise bunların devre dışı bırakmanın yöntemleri bulunmaktadır. Bu makalemizde telefonunuzda sizin bilginiz dışında dinleme, takip amacıyla yapılan müdahaleleri nasıl gidereceğiniz konusunda bilgi vereceğiz.

Akıllı telefonlar, sadece telefon olarak kullanılmamakta aynı zamanda banka hesapları, kişiler, mail, sosyal medya hesapları, fotoğraflar, notlar gibi birçok bilgilerimizi depoladığımız bir cihaz olmaktadır. İşte bu yüzden akıllı telefonların güvenliğini sağlamak gerekiyor. Bu güvenliği sağlamanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki güvenliği sağlamanın ilk kuralı ne yaptığını bilen bir kullanıcı olmaktan geçer.

Bunlardan dolayı akıllı telefonunuza bir uygulama indirirken ve virüslerden korumak için mutlaka profesyonel uygulamalar indirin. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız hiçbir şeyi telefonunuza indirmeyin. Çünkü bu şekilde indirilen birçok program, telefon rehberiniz, fotoğraflarınız, konum bilgisi gibi birçok veriye ulaşabilir.

İnsanların en çok merak ettiği ve konuştuğu konuların başında telefonum dinleniliyor mu ya da takip ediliyor mu konusu gelmektedir. İleri teknoloji ürünü olan akıllı telefonların hayatımıza kattığı pek çok fayda ile birlikte ne yazık ki zararları da bulunmaktadır. İnsanlar, kullandıkları telefon yüzünden farklı suçlarla muhatap olabiliyorlar.

İnternette ‘cep telefonunu takip programı’ adı altında sunulan programlar, yapılan konuşmaların dinlenmesi imkanını tanıyor. Bu programların yazılımının içerdiği farklı fonksiyonlar az evvel sıraladığımız gibi birçok kişisel verinizin de farklı kişilerin eline geçmesini kolaylaştırır.

Dediğimiz gibi güvenlik her zaman ilk sırada olmalıdır. İndirdiğiniz bir uygulama veya bir başkasının haberiniz olmadan müdahale ettiği telefonunuzda bilgileriniz bir başkasına da gönderiliyor olabilir. Şimdi bununla alakalı olarak cep telefonunuz üzerinde bazı kodlar girerek yapabileceğiniz güvenlik aşamalarını anlatacağız. Bu kontrolleri yapmanız faydanıza olacaktır.

1) Telefonunuzun arama ekranından *#21# kodlarını tuşlayarak arama yapın. Kısa bir süre sonra telefonunuzun ekranına bir bilgi gelecek. Bu bilgilerde yaptığınız aramalar ve kısa mesajlar gibi bazı bilgilerin bir başkasına yönlendirilip yönlendirilmediğini göreceksiniz. Şayet siz herhangi bir yönlendirme yapmadıysanız bu bilgilerin tamamının ‘etkin değil’ şeklinde engellenmiş olması gerekiyor.

2) Şayet yukarıda belirttiğimiz şekilde yaptınız ve yönlendirmelerin sizin bilginiz dışında etkin olduğunu gördüyseniz hemen paniğe kapılmayın. Telefonunuzun arama ekranından *#62# kodlarını tuşlayarak arama yapın. Bu arama sayesinde yönlendirmelerin nereye yapıldığını görebilirsiniz.

3) Yönlendirmelerin tamamını iptal etmek için telefonunuzun arama ekranından bu kez ##002# kodunu yazıp arama tuşuna basın. Bu yönlendirme iptal kodudur. Telefonunuzda herhangi bir yönlendirme olup olmadığından emin değilseniz ##002# kodunu tuşlayıp iptalini sağlayabilirsiniz.

4) Her telefonun IMEI adı verilen bir kodu vardır. IMEI kodunu telefonunuzdan *#06# kodlarını tuşlayıp arama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. IMEI kodu, yaşanabilecek bir hırsızlık durumunda size faydalı olacaktır. Çünkü telefonunuza başka bir kart takılsa bile IMEI kodu operatöre iletileceğinden telefonun konum bilgisine ulaşılabilir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.