ADLİ YARDIM NEDİR?

Adli Yardımın bir yönü davanın gerektirdiği yargılama giderlerini karşılama imkanı olmayanların davanın açıldığı mahkemenin kararıyla bunları ödemekten muaf tutulmasıdır.

Adli yardımın bir diğer yönü ise avukatlık ücreti ödeyemeyecek durumda olanlar,  bulundukları ilin barosu adli yardım servisine müracat ederek kendilerine ücretsiz bir avukat tayin edilmesini isteyebilirler. İlgili baro, müracat eden kişiden muhtardan alınacak fakirlik ve ikametgah belgelerini, nüfus cüzdan fotokopisi, dava ile ilgili belgelerin fotokopisini isteyecektir. Bu belgeler temin edildiğinde baro müracat eden kişiye bir avukat tayin edecektir. Bulunduğunuz ilin barosunun adını ve telefonunu internette arayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.