ADIM ADIM ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

Anlaşmalı Boşanma davası bilindiği üzere Türk Medeni Kanunu’nda detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Açıkça Medeni Kanunu’n 166. Maddesinin 3. Fıkrasında evlilik birliğinin temelinden sarsılması  sebebiyle anlaşmalı boşanma, boşanma davasının bir türü olarak düzenlenmiştir.

Genel olarak boşanma süreci toplum tarafından ılımlı algılanmasa da eğer bir evlilikte karşılıklı sevgi-saygı bittiyse ve çekilmez hale geldiyse her iki tarafa zarar vereceğinden çok fazla uzatmaya gerek görülmemektedir. Anlaşmalı boşanma da evlenme kararı kadar doğal bir karardır. Evlilik birliğini kırmadan, çirkinleştirmeden ve en önemlisi birbirini incitmeden bitirebilecekleri tek yol anlaşmalı boşanmadır.  Anlaşmalı Boşanma davalarında nasıl bir yol izlediği ise adım adım anlatacak olunursa şu şekilde maddelendirilebilir;

* Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi hazırlanır

* Dilekçeye ek olarak anlaşmalı boşanma protokolü yazılır

* Adliyede dava açılabilmesi için UYAP sistemine bağlı bir tevzi bürosuna gidilir

* Nüfus cüzdanı mutlaka yanınızda bulundurulmalı

* Dava açılırken belli miktarda harcın yatırılmalı

* Dava açılma işlemi halledildikten sonra davanın görüleceği kaleme gidip dilekçe verilmeli

* Mahkeme günü tebligat ile elinize ulaşır. Mahkemede ise boşanma istekleri hakim karşısında bir kez daha tekrarlanır. Protokolde  yer alan imzaların kişilere ait olduğu ispatlanıp sorular sorulduktan sonra boşanma kararı hakim tarafından söylenir.

* Karar verildikten sonra gerekçeli kararın çıkması ve kararı tebliğ ile aldıktan sonra kararı temyiz etme hakkından feragat edildiği belirtilir

* Karar tamamen kesinleştikten sonra Mahkeme kararı nüfus müdürlüğüne göndererek yeni medeni durum için gerekli düzenlemeler işleme alınacaktır.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.