100 BOŞANMA DAVASININ 80’İNİN NEDENİ FACEBOOK

facebook-iconHaliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Profesör Doktor Osman Özsoy, Türkiye’deki 100 çekişmeli boşanma davasının 80’inin nedeninin Facebook olduğunu ve Google arama motorunda aranan ilk beş kelimeden üçünün seks ve porno olduğunu söyledi.

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Medya ve Mahremiyetin Sınırları” Sempozyumu’na konuşmacı olarak katılan Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Profesör Doktor Osman Özsoy, son zamanlarda çok kullanılan sosyal ağların son durumlarını, faydalarını ve zararlarını anlattı.

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Profesör Doktor, “7 sene evvel Facebook kuruldu. 7 sene evvel olmayan şey şu anda çekişmeli boşanma davalarının 100 çekişmeli boşanma davasının 80 inin nedeni durumundadır. Amerika’da bu oran yüzde 82 olmaktadır. Nasıl bir dünyada yaşıyoruz. Sonrasında da yazmaya karar verdim. 2010 yılında internetin sosyal yaşama etkisi kitabım çıktı. O günkü yaşadığım manzara bana ders oldu. İnterneti icad eden kişi diyor ki özellikle genç kitlelere ve kullanıcılarına ‘Gençler, Facebook, My Space, gibi network sitelerinde yazarken dikkat edin. Farz edin ki klavye başında yazdığınız her şey yarın iş müracatı yaptığınızda sizi değerlendirecek kişiler tarafından okunacak veya internete bütün yazdıklarınızı anne ve babanız, gelecekte çocuklarınız ve torunlarınız okuyacak diyor. Aman evlatlarım dikkat edin’ diyor. 2010 yılı Ocak ayında Beyaz Saray’a bir grup genç Obama’yı ziyaret etmek için gidiyorlar. 15 yaşındaki genç Obama’ya şunu soruyor. ‘Efendim gelecekte başkan olmamız için neyi tavsiye edersiniz’ diyor. Obama, gençlere diyor ki; Facebook, My Space ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde  neler yazdığınıza dikkat edin bir gün çoğunuzun hayatı kararacak’ diyor.

Kaynak : İHA

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.