YOKSULLUK NAFAKASI NEDİR?

Yoksulluk nafakası, yoksulluğa düşecek eş için verilen ve boşanma davası kesinleştikten sonra işlemeye başlayacak olan nafakadır. Bilindiği gibi boşanma davası devam ederken işleyen nafakaya tedbir nafakası denir. Yoksulluk nafakasını eşlerden biri isteyebilir. Boşanma davası devam ederken istenebilir. Bir başka ihtimal de ilk kez yoksulluk nafakası istemek kaydıyla boşanma davası kesinleştikten 1 yıl sonraya kadar istenebilir.

Yoksulluk nafakasının koşulları şunlardır :

1)  Yoksulluk nafakası isteyen ağır kusurlu olmamalıdır

Boşanma davasında mahkeme, nafaka isteyen eşi kusursuz veya az kusurlu veya eşit kusurlu bulmalıdır. Buna karşılık mahkeme nafaka isteyen eşi ağır kusurlu bulmamalıdır. Mahkeme, her olaya özgü olayları ve davranışları değerlendirecek ve tarafların kusurlarını tespit edecektir. Buna göre kusuru daha çok (ağır) olan eş, yoksulluk nafakası isteyemeyecektir. Ağır kusurlu olmayan eş ise yoksulluk nafakası talep edebilecektir.

Örneğin Ayşe, eşine ağır hakaretlerde bulunmuş,  Ahmet’e kötü davranmış, evlilik birliğinden doğan görevlerini yerine getirmemiş, evini terk etmiş, Ahmet’i  eve almamış onu dövmüş, eşine güven sarsıcı davranış içinde bulunmuş, Ahmet’i eş cinsellikle suçlamış, başkası ile gayrı resmi olarak ilişkiye girmiştir. Ahmet ise Ayşe’ye hakaret etmiştir. Mahkeme ise tarafların bu kusurlarını tespit etmiştir. Bu durumda Ayşe, Ahmet’e nazaran ağır kusurlu olduğundan Ayşe’nin yoksulluk nafakası isteme hakkı yoktur. Eğer Ayşe eşit veya az kusurlu olsaydı veya hiç kusuru bulunmasaydı yoksulluk nafakası isteyebilirdi.

Burada önemle belirtelim ki kendisinden nafaka istenen eşin kusurlu olup olmaması önemli değildir. Yoksulluk nafakasının koşulları oluşursa kusursuz da olsa nafakaya karar verilir.

Ayrıca nafaka isteyen eş, fiilen başka bir kişi ile evliymiş gibi yaşıyor ise bu eş yoksulluk nafakası isteyemez.

2)  Yoksulluk nafakası isteyen yoksulluğa düşecek olmalıdır

Boşanma davası kesinleştiğinde bir başka ifade ile boşanma gerçekleştiğinde yoksulluğa düşecek olan eş yoksulluk nafakası isteyebilir. Gıda, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, kültür gibi harcamalarını karşılayamayan kişilere yoksul denebilir. Buna göre bu ihtiyaçlarını hiçbir şekilde karşılayamayan veya kısmen karşılayabilen kişiler yoksul olarak değerlendirilir.   Herhangi bir geliri bulunmayan veya yetersiz olan kişiler, ev hanımları, işten çıkarılmış olanlar yoksulluğa düşecek kişiler buna örnek verilebilir.

3)  Nafaka isteyen eş, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olmalıdır.

Yoksulluk boşanma sebebiyle oluşmalıdır. Şayet yoksulluk nafakası isteyen eş, yeterli bir maaş alıyorken sırf nafaka için işinden ayrılmış ise bu durumda yoksulluk nafakasına karar verilmez. Ayrıca yoksulluk nafakası isteyen eşin, içki, kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları dolayısıyla yoksulluğa düşmüşse bu durumda da bu eşin yoksulluk nafakası talebi reddedilmelidir.

 4)  Yoksulluk nafakası istenmelidir

Hakim, nafaka isteyenin talep ettiği nafaka miktarının daha fazlasına karar veremez. Daha azına karar verebilir. Hakim istenmediği takdirde yoksulluk nafakasına karar veremez. Yoksulluk nafakası boşanma davası kesinleşene kadar ayrı bir dava açmaya gerek kalmadan istenebilir. Ancak boşanma kararı kesinleştikten sonra ayrı bir dava açarak yoksulluk nafakası istenebilir. Bunun süresi boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren bir yıldır. Eğer yoksulluk nafakası anlaşmalı boşanma davasında istenmemişse bundan sonra yeni bir dava ile de istenemez.

5)  Yoksulluk nafakası, boşanma kararının kesinleşme tarihinden itibaren verilir

Yoksulluk nafakasının başlangıcı, boşanma kararının kesinleşme tarihidir. Yoksulluk nafakasına kural olarak zaman sınırlaması olmaksızın karar verilir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

6 yorum
 1. gülbahar horoz
  gülbahar horoz says:

  Merhabalar benim sorum şu olucak eşim 2002 yılında evlenmiş çeşitli nedenlerden 4 ay sürmüş ancak 2006ında boşanmışlar benim ilk evliliğim eşim ilkokul beşten mezun diğer bayan lise terk eşim onun okuma hayatını elinden aldı diye savunma yapılmış 2002 2006 yılı arası tedbir nafakası istemiş birikmiş adreste beyan etmediği için haciz yolu olmamış sonra 2010da biz evlenince aynı haftası 15bin nafaka sonra 8 bin tazminat ödemeye mahkum kaldık o gün bugün nafakayı düzenli ödeyemedik şimdide hapislik çıkıyor biriktikçe ordan burdan borçla ödüyoruz şimdi yenide doğum yaptım sigortasız çalışıyor eşim maddi gücümüz yok kendi annem babam yardımcı oluyor banada eşimde Bi yolunu bulmaya çalışmıyor Bi borcu ödemeden diğeri üstüne geliyor Bi çaresi gerçekten yokmu ı kişiyi ben tanımıyorum eşimin kulağına inan nikahlı yaşadığı geliyormuş diyorum Bi ıspatta bulun düşsün artık şu dava diye lütfen Bi yolu yok mu bazen birikmiş olunca avukatlık masraflarıda çok oluyor 4senelk evliyiz kaç kere cezaevine girdi mecburiyetten ödedik hep o parayı bize Bi akıl verebilir misiniz rica etsem.

  Cevapla
 2. esra
  esra says:

  merhaba yaklaşık 18 aydır boşanma davam sürüyor ve tedbir nafakası ne zaman alıcam diye sürekli avukatıma sordum bi türlü net cevap alamadım ocak 29 da 7.celsem var net karara bağlanıcak sanırım şimdi artık tedbir nafakası alamıcakmıyım?

  Cevapla
 3. esra
  esra says:

  sn. avukatım yaklaşık 28 ağustos 2012 de davayı açtım ve hiç nafaka almadım ?bana avukatım net bir şey söylemiyor soruyorum bak hüküm kalkarmış boşanma kesin olunca ben hala para alamadım nolcakdiye ancak gülerek tebesüm ediyor ne yapmalıyım hakim en son çalışıp çalışmadığımı sordu çalışmadığımı babamın yanında kalıp ailemin geçindirdiğini söyledim o kadar şimdi boşanma kesinleşirse yandı mı onca aylar 18 ay boş mı bekledim?nolur bi yorum yapsanız ?

  Cevapla
 4. murat
  murat says:

  merhaba hocam..yoksulluk nafakası için 1 yıl şartı var mı…yani kesinleşmiş bir mahkemeden sonra 1 yıl içinde açılmalı aksi taktirde yoksulluk mahkemesi açılmaz mı…saygılar

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] Boşanma kararı kesinleşince tedbir nafakası sona erer. Boşanma kararında eşlerden biri için yoksulluk nafakası ve ortak çocuk için iştirak nafakasına karar verildi ise bu nafakalar işlemeye […]

 2. […] nafakasının ne olduğunu şu makalemde açıklamıştım. Belli bazı hallerde yoksulluk nafakası sona ermektedir. Bu haller şunlardır […]

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir