YOKSULLUK NAFAKASI HANGİ HALLERDE SONA ERER?

Yoksulluk nafakasının ne olduğunu şu makalemde açıklamıştım. Belli bazı hallerde yoksulluk nafakası sona ermektedir. Bu haller şunlardır :

1-Yoksulluk nafakası alan eski eşin yoksulluğu ortadan kalkarsa yoksulluk nafakası sona erer

Gıda, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, kültür gibi harcamalarını karşılayamayan kişilere yoksul sayılacağını belirtmiştik. Buna göre nafaka alan eski eş bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa artık yoksul sayılmaz ve yoksulluk nafakası sona erer.

2-Yoksulluk nafakası alan eski eş, yeniden evlenirse yoksulluk nafakası sona erer.

Bu durumda nafaka alan eski eşin evlenme tarihinden itibaren yoksulluk nafakası sona erer.

3-Yoksulluk nafakası alan eski eş veya diğer eski eşten birisi ölürse yoksulluk nafakası sona erer.

4-Yoksulluk nafakası alan eski eş, evlenmeksizin başka bir kişi ile evlenmiş gibi yaşarsa yoksulluk nafakası sona erer.

Nafaka alan eski eş, resmi evlilik yapmadan bir başka kişi ile karı koca hayatı yaşıyorsa bu takdirde yoksulluk nafakası sona erer.

Av. Ozan Kayahan

 

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

15 yorum
 1. Fuat Budak
  Fuat Budak says:

  oncelık le ıyı gunler dılerım sayın ozan bey ben esımden cekısmelı bosandım nafakayı oduyorum ama sole bı durum var %50 kusur bende gerısı onda buna ragmen ıkı tarafı suclu bulupda nasıl nafaka bulunuyor anlamadım evı terk eden kendısı bana soyle bı msj cekme geregınde bulundu gerı donerdıye beklemek aptallık olur ben bı baskasına aıtken olmaz dıye bı msj atıyo sonra yuce dıvan butun faturayı bana kesıyor bu yasaların takdırı nasıl bı takdırdır anlam veremıyorum bana bu konu hakkında nasıl yol gostere bılırsınız

  Cevapla
 2. hasan
  hasan says:

  slm ben eşimden ayrılalı 1 yıl oldu nafaka davası actı ve kazandı 300 milyon nafaka vercem zaten ben asgari ücret calışıyom cocugumada nafaka veri yom 150 tl bana bişe kalmıyo evliyim şimdi nasıl kurtula bilirim bu nafakadan

  Cevapla
 3. ayşe
  ayşe says:

  eşim eski eşine yoksulluk nafakası vermektedır ama eski eşi sıgortalı çalışmakta ve kendi gelırlerini karşılamakta eşim ise asgari ucretle çalışmakta nafakayı vermemesi icin ne yapması erekır.

  Cevapla
 4. feyzullah koc
  feyzullah koc says:

  iyi gunler ozan bey ben 9 yillik evli kaldigim esimin adina buyukbas hayvan ciftligi kurduk 3 ortakli esim istanbulda yasiyordu ben ciftlikte mecburen kaliyordum supruz bi bosanma davasiya karsilastim ve bosandik ciftligi elimden aldi beskurussuz ortada kaldim bir oglumuz var 6 yasinda o da annede nafaka baglandi onuda odeyemiyyorum kanunen mallarin ortak oldugu soyleniyor ama ben hic birsey yapamadim lutfen rica ediyorum bu konuda ne yapabilirim yardimci olurmusunuz . SAYGILAR

  Cevapla
 5. Fatih E
  Fatih E says:

  İyi akşamlar benim 10 yıl öncesinde ikinci evlilik yapmıştım imam nikahı altında ve bu sene ikinci şahıs bana nafaka davası açtı işsizim ve ikinci evliliğimden bir çocuğum oldu nafaka vermek zorundamıyım yada nafakadan nasıl kurtulurum (kuma olarak evimde yaşadı)

  Cevapla
 6. ayşe
  ayşe says:

  Merhaba babam annemden boşanmak istiyor babam anneme şiddet ve küfür dolu kelimeler söylemesinden dolayı annemde babamdan boşanmak istiyor lakin annem babamdan nafaka almak istiyor ama annem çalışmaya başlarsa boşandıktan sonra nafakayı almaya devam edebilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim .

  Cevapla
 7. Hasan katırcı
  Hasan katırcı says:

  Ben kamudan emekliyim 2esede nafaka ödüyorum birine 250 tl birinde 600 tl ödüyorum emekli maaşı 2350 geçici işte çalışıyorum 1800 tl de burdan alıyorum ilk eşe bir daire ve 11 dönüm fındık bahçesi verdim ikinciside birsey vermedim ondan 1 kız çocuğum var 12yasinda fakat çalışıyor ve Annesini yle oturuyor 700 tl de annesi yardım ediyor ben ev kirası veriyorum 7 6000tl bankalara borcum var çok zor durumdayım ne yapmam lazım selamlar

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Nafakanın kaldırılması sebepleri belli. Yeniden evlenirse , yoksulluk hali sona ererse veya başka bir kişi ile evlenmiş gibi yaşarsa yoksulluk nafakasının kaldırılması için dava açılabilir. Bu durumlardan biri varsa yoksulluk nafakasının kaldırılması davası açabilirsiniz.

   Cevapla
 8. SELMA EKİCİ
  SELMA EKİCİ says:

  Eşimin eski eşinin özel güvenlik şirketinde işe girdigini ögrendik. eşim emniyet personeli, ben de aynı meslekteyim. eşim eski eşine ödediği yoksulluk nafakasını iptal iç,n dava acsa kaybetme olasılıgı var mı? eşimin eski esten 2 cocugu var . onlarada nafaka oduyor . cok kredi borcu var. benden de 2 cocugu var . Dava acmak istesek de kaybetme olasıgılını bilemedigimiz icin dava da acamıyoruz. Hocam gorusunuzu alabilir miyim?

  Cevapla
 9. yavuz çalışye
  yavuz çalışye says:

  sn avukat bey ben 9 yılı aşkın bir zamandır yoksulluk nafakası ödemekteyim . ancak o zamanlarda eşim gerçekten yoksuldu ancak annesi vefat ettikten sonra annesinin maaşını almakta ayrıca annesinden kalan evi mütahhite verdiler mütahhit kendisine 2 daire verdi daireleri satıp mudanya’ya yerleşti kendine ait daires, var şu an yoksul değil . ben daha sonra evlendim bir kızım var 7 yaşında ilk okul 1 çi sınıfa giden kendim emekliyim başka işim yok evim de kira şu an ben yoksul durumdayım yoksulluk nafakasını sonlandırmam için ne yapmam gerekir .

  Cevapla
 10. murat
  murat says:

  Iyi aksamlar ozan bey ben eşimden 4 yıl ayrı yaşıyordum ben evlilik yaptım boşanmadan ben mahkemeyi açtım mahkeme 25 bin tazminat 500 tl aylık nafaka kesti ba sigortalı calisiyodum ödedim şimdi işsizin sağlık sorunlarında var çalışmıyorum nasıl ederim yardım ci olursanız sevinirim tesekurler

  Cevapla
 11. Adalet Arayan
  Adalet Arayan says:

  Merhaba Ozan bey. Nafaka hususunda bir sorum olacaktı. Yoksulluk nafakasi alan kadının gayri resmi olarak evlendiği ancak resmi nikahını yapmadığı tespit edip mahkeme kararı ile kaldırılmasını sağladıktan sonra bu kişinin sırf nafaka için resmi olarak evliliğini gizlemesi bir suç duyurusunda bulunma hakkı vermez mi. Mağdur olan kişi ceza davasi açabilir mi. Teşekkürler

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir