VELAYET DAVASI NE KADAR SÜRER?

Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki mahkemenin çocuğun velayetini alma konusunda eşler için verdiği karar kesin bir karar değildir. Kanun; ileride değişmesi muhtemel şartlara göre çocuğun velayetini almak isteyen eşe, hakimin kararına itiraz edilerek karşı bir velayet davası açma hakkı tanınmıştır.

Hakim, çocuğun velayeti konusunda kararını verirken bazı hususlara dikkat eder. Bu hususlar arasında çocuğun maddi ve manevi olarak daha iyi olacağı bir yerde kalması, arkadaşlarından, eğer gidiyor ise okul çevresinden ayrılmaması gibi konulara bakılır. Eğer çocuk konuşup kendini ifade edebilecek bir yaşta ise kendisiyle konuşularak düşüncesi de alınır. Sonrasında ise hakim takdir yetkisini kullanarak çocuğun velayetinin hangi eşe verileceğini kararlaştırır.

Velayet davası ne kadar sürer sorusunu soran eşlerin bu süreci çok iyi takip etmeleri gerekir. Aile hukukunun geniş bir kapsamı bulunması ve velayetin değiştirilmesi davasının da bu kapsamlı hukuk içinde yer almasından dolayı ve yasal mevzuatın iyi bilinmesi gerektiğinden bir avukata danışılmasında her zaman fayda vardır.

Çocuğun velayeti konusunda hakimin verdiği kararın, öngördüğü şartların kesin bir hükmü yoktur. Başta da ifade ettiğimiz gibi şartların değişmesi durumunda yani ekonomik ve sosyal olarak çocuğa sunulan şartların kötüye gitmesi halinde yeniden velayet davası açılabilir.

Eşlerin, velayet davası ne kadar sürer sorusuna cevap aramadan önce bilmesi gereken konular var. Bu konuların en başında gelen etken velayet davası açılırken çocuğun eğitim, barınma, sağlık gibi konularda en iyi nasıl bakılacağıdır. Bu konular özenli ve dikkatli bir şekilde ifade edildiğinde velayet davası süresi çok da uzamayacaktır. Hukuki olarak delilleri ve ispatları mahkemeye sunulduğunda ve bu hususlar etkili bir şekilde anlatıldığında velayet davasının süresi kısalır.

Elbette velayet davası süresi de diğer davalara bakıldığında tam olarak ne kadar süreceği kesin olarak ifade edilemez. Velayet davası ne kadar sürer sorusunun cevabı; davanın açıldığı şehirdeki mahkeme, bu mahkemenin yoğunluğu, dava sürecinde sunulacak deliller ve ispatları ile tanıkların dinlenmesi gibi haller dava sürecine etki eder. Tabi birde davanın avukatla birlikte yürütülüp yürütülmemesi velayet davası sürecini ciddi anlamda etkiler. Yasa ve mevzuattan kaynaklanacak bilgi eksikliği ciddi bir süre kaybına neden olabilir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

1 cevap
 1. Burcu
  Burcu says:

  Ben baba evindeyim calismiyorum evdeyim..
  Hic bir sahsi gelirim yok..kizim babasinda dort aydir ayriyiz velayette karsi tarafta..
  Gormedim dort aydir..bazi sartlardan dolayi..
  Artik gormek istiyorum ve ilerde yanima almak istiyorum kizimi cunku dort yasinda daha..
  Maddi acidan karsi taraf daha guclu bana ve aileme gore..
  Dava acmak istiyorum ama maddi sikindidan dolayi avukat tutma luksum yok..avukatsiz nasil bu durumu lehime cevirebilirim ve hangi yollari izlemeliyim yardimci olurmusunuz ..tesekkur ederim

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir