NAFAKA ÖDEMEME SUÇUNUN CEZASI NEDİR?

Mahkemenin eşlerden biri lehine ödenmesine karar verilen nafakanın ödenmemesi İcra İflas Kanunu md 344’teki Nafaka Ödememe Suçunu oluşturur. Nafakanın ödenmemesi üzerine nafaka alacaklısının İcra Ceza Mahkemesine şikayeti üzerine nafaka borçlusu hakkında 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapis cezası uygulanmaya başlandıktan sonra nafaka borcunun ödenmesi halinde nafaka borçlusu tahliye edilir. Nafaka borçlusunun, nafaka alacağının azaltılması veya arttırılması gibi bir davası devam ediyorsa , hapis cezasının uygulanmasını hakim bu davaların sonuna bırakma kararı verebilir. Bu konu İcra İflas Kanununda şu şekilde düzenlenmiştir:

İcra İflas Kanunu md 344 :

Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.

Av. Ozan Kayahan

 

Soru sormak ister misiniz?

6 yorum
 1. fethullah orhan
  fethullah orhan says:

  s.aleykum,ben 2010 yilinin subat ayinda esimden bosandim,bosanma karsi tarafin avukati nezninde bana aylik bin tl odeyecegimi soyleyerek ve karsilikli anlasma imzalayarak olacagini belirtti ve kendisinin hazirlamis oldugu anlasmayi imzalayarak bosanma gerceklesti.daha onceden yapmis oldugum ticarette musterimle mahkemelik oldum ve yal?an beyanlar vererek beni 4 yil 2 ay hapse mahkum ettirdi,cezaevine girdigimde bana bosanma davasi ile ilgili icra geldi ve cezaevinde oldugumu belirterek dilekce ile bildirdim yazmis: oldugum dilekceme icradan herhangi bir cevap gelmrdi.cezaevine girdigim surecte mendimin sucsuz oldugumun ispati icin 15 aylik bir surecten sonra mahkemenin kendi onayarak mahkumiyet kararini once yargitay yolunu actirdim ve guclu deliller sunarak dosyamin bozulmasini sagladim ve tam 15 ay sonra 15 12 2011 yilinda tahliye oldum.tahliye oduktan sonra 15 gun sonra icra ceza dairesinden tebigat aldim nafaka hukumlerine uymamak nedeni ile.korkugum icin davaya girmedim ve neticesinde 3 ay ceza verilmis.daha sonra 2 agir cezada olan bozulan davadan beraat ettim ve tazminat acma akkim verildi.karsi taraf yargitaya itiraz etti ve sua bedklemedeyim oncelikle bu konuda yardimci olmanizi yargitayda olan dosya onaylanmadan sucsuz yere cezaevinde gecirdigim surec icin suanda devlete tazminat davasi acabilirmiyhim?2.icra ceza icin acilan davada avukatina 3 bin tl odedim tefeciden alarak avukat parayi aldiginda hukmu durdurdu ve hukmum kalkti.gecen gun tekrar dava acilmis ve benim ne bir isim nede param var dava gunu 15 01 2013 gunu davazya girsem derdimi anlatsam ne gibi bir sonuc cikar yada kacsam nasil olur lutfen bu iki konuda bana bir yol! gosteriniz.tlf …..yaklasdik cezaevi sureci dahil 25 aydir ne bir isim nede bir kazancim var ayrica evliyim ve bir kiz cocugum var ve anne babam ile kaliyorum babamin emekli maasi ile bir hanede gecinmeye calisiyhoruz.lutfen yardimci olun.

  Cevapla
 2. Kaan
  Kaan says:

  Merhaba;

  Boşanmam sonuçlandı tedbir nafakasının birikmiş tutarı vardı 7500 TL bunu ödedim.

  Bu arada 5 aylık (Temmuz-Aralık arası) miktar varmış ödemediğim. 1250 yapıyor (250 TL aylık nafaka bağlandı)

  Bunun sadece 500 TL sini ödedim işsiz olduğum için ödemediğim toplamda : 2.250 TL var.

  Ayrıca mahkeme sonuçlandı. 10.000 Tl tazminat maddi manevi tazminata hüküm verdi.

  Mahkeme sonunda birde 1.700 karşı tarafın avukatlık ücreti kesildi.

  Bunları toplamışlar : 13.950 TL + fazileri var birde beni icra mahkmesine vermişler haziranın 5 inde mahkeme var. Hapis cezasından kurtulmam için tamamını mı ödemem gerek yoksa 2.250 TL yi ödemem yeterli mi?

  şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 3. ecem
  ecem says:

  iyi gunler bana bi cevap verirmisiniz nafakadan dolayi aranma olsa aylebirlesim vizesi onaylanir mi onaylandiysa arama yokmudur

  Cevapla
 4. havva polat
  havva polat says:

  boşanmak üzerine acılmış bir davam var ama tetibir nafaksın ödemcem diyor avkadı öde demişi ama bu sucu varmdır acaba bana bir yardımcı olurmsunz

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir