MAL PAYLAŞIMI VEYA MAL REJİMİNİN TASFİYESİ DAVASI NEDİR?

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

3 yorum
 1. Neslihan Taşkın
  Neslihan Taşkın says:

  Sayın Kayahan
  Mal paylaşımı ile ilgili bir sorum olacak. Evlilik birliği gerçekleşmeden önce bir mülk edinilmiş ve kredi ödemeleri devam ederken evlilik gerçekleşmiş ise (evlilik boyunca eş kredi ve evin elektrik su vs giderleri dahil hiç bir ödemeye katkıda bulunmamışsa boşanma gerçekleştiğinde mülk yinede paylaşılır mı? Eş hak mülk üzerinde hak iddea edebilir mi?

  Cevapla
 2. ali
  ali says:

  Sn Kayahan
  Benimde sizlere bir sorum olacak.Kişi Evlenmeden önce aldığı bir daireyi evlendikten sonra satar ve bundan elde ettiği para ile akabinde aynı değerde bir kaç arsa satın alıyor ise ve bunları da mahkemede deliller ve şahitlerle ispatlıyor ise bahse konulu olan bu arsalar mal paylaşımına dahil edilir mi.? Şu an bu konuda mağdur durumdayım.Eski eşim elimde ne kadar mal varlığım varsa benden bunları almaya çalışıyor. Beni bu konuda azda olda aydınlatırsanız sizlere minnetar kalırım.

  Cevapla
  • Av. Ozan Kayahan
   Av. Ozan Kayahan says:

   Şöyle örnek vereyim. Diyelim evlenmeden önce evinizi 100’000 TL’ye aldınız. Çok sonra evlendiniz. Evlendiğinizde bu evin değeri 200’000 TL idi. Yıllar sonra da boşanma aşamasına geldiniz. Bu süre içinde evinizin değeri 500’000 TL’ye çıktı.Evlendikten sonra evinizin 200 bin TL iken 300 bin TL daha değerlenmiş ve 500 bin TL olmuş. Eşinizin 200 bin TL üzerinde hakkı yok. Ancak değer artışı olan 300 bin TL üzerinde 1/2 hakkı (150’000 TL hakkı) var. Hesaplarınızı buna göre yapabilirsiniz.

   Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir