Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Kısa mesaj içeriği mahkeme yoluyla gsm operatöründen istenebilir mi?

19 Oca Av. Ozan Kayahan
Kısa mesaj içeriği mahkeme yoluyla gsm operatöründen istenebilir mi?

Kural olarak kısa mesajların içeriklerini cep telefonu operatörleri kayıt altına alamazlar ve arşivleyemezler. Boşanma davalarında da bu genel kural uygulanır. Bu sebepten boşanma davasının görüldüğü aile mahkemesinin eşlerden birinin isteği üzerine bu kısa mesajların içeriğini cep telefonu operatöründen istemesi mümkün değildir. Cep telefonu operatöründen istenebilecek bilgiler , kısa mesajın atıldığı telefon no.su , saat , yer , mesajı alan telefon no.su bilgileri gibi bilgilerdir.

Boşanma davasında kısa mesajlar mutlaka delil olarak kullanılmak isteniyorsa kısa mesajları bulunduran cep telefonu mahkemeye delil olarak sunulması birinci yoldur.

İkinci yol ise şudur: Eşlerden birinin cep telefonundaki kısa mesajı , bir kişi görmüş olabilir. İşte bu kişi , o kısa mesajın diğer eş tarafından gönderildiğini ve mesajda yer alan içeriği tanık olarak mahkemede paylaşabilir. Bu durumda tanık vasıtasıyla kısa mesajın içeriği dosyada yer almış olacaktır.

Üçüncü yol ise , mesajı atan kişinin bunu mahkemede kabul ve ikrar etmesidir.

Boşanma davalarında mümkün olmasa da ceza soruşturmalarında iletişimin tespiti kararıyla kısa mesajlar kayıt altına alınabilir. Bunun için Ceza Muhakemesi Kanununda sayılan kasden adam öldürme , örgütlü suçlar gibi bazı ağır nitelikli suçların olması gerektiğini de ek bilgi olarak belirteyim.

Av.Ozan Kayahan

Bir önceki yazımız olan Bir boşanma sebebi : Hayata kast , pek kötü veya onur kırıcı davranış başlıklı makalemizde Adam Öldürmeye Teşebbüs, Boşanma ve Boşanma Avukatı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

22 comments

 • ahmet diyor ki:

  Bu sms icerigi yada numaranin gecmis butun kayitlari bir sekilde sildirmek ya da silebilmek mumkun mudur ?

  • Av.Ozan Kayahan diyor ki:

   Güzel bir soru sordunuz Ahmet Bey. Bu konuda henüz kanuni bir düzenleme yok. Ancak gsm operatörleri bu kayıtları 5 yıl süreyle sakladıkları 3 sene önceki aşağıda linki bulunan haberle ortaya çıkmıştı. Bu konuda bir kanun ve zorlayıcı bir durum olmadığı için her operatör farklı bir yol izleyebilir.

   http://www.ntvmsnbc.com/id/24997881/

   Aslında bu konu 2010 referandumu sonrasında yapılan anayasa değişikliği ile Anayasamıza girdi. Ancak kanuni düzenleme yapılmadı.

   Anayasa Md 20/3 şöyle diyor : Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usûller kanunla belirlenir.

   Size tavsiyem gsm operatörünüze kişisel verilerinizin silinmesi için talepte bulunmanız. Bu talebin reddedilmesi halinde dava açabilir ve yukarıdaki Anayasa maddesine dayanabilirsiniz.

   • ahmet diyor ki:

    cok tesekkur ederim avukat bey bide soyle bir durum soz konusu sizin gibi uzun yillar avukatlik yapan bir aile yakinim bu bilgilerin tanidik birileri araciligiyla kanunsuz bir sekilde yada gene yasal olmayan bir sekilde sorusturma yada delil icin ister gibi gosterip bu dokumanlari ele gecirebilirmis herhangi birisi ki buda ister istemez bizim icin resmen olum fermanimiz sayilabilecek bir durum cikarir ortaya

   • yusuf diyor ki:

    avukat bey boşanma mahkemesinde sms delil olarak kulanıla bilir mi ?

    • Av.Ozan Kayahan diyor ki:

     Evet kullanılabilir. Ayrıca ilgili kısa mesajı gören kişiler de şahit olarak dinlenebilir.

     • adem diyor ki:

      mrhaba sayın avukatım.arkadaşımın kullandığı hat eşin in adına faturalıdır..fakat hattı aktif olarak arkadaşım kullanıyor.eşi (konuşma içeriği ve msj içeriğini) öğrene bilirmi.eşi TİB e baş vursa bu içeriği alabilirmi? bu konu aile mahkemelerinde nasıl yasal olarak işleniyor(yani boşanmalarda). arkadaşım aktif kullanıcı olduğu için itiraz edebilirmi.hat arkadaşın adına olmadığı için arkadaş nasıl bir itirazda bulunabilir.size zahmet net bir cevap yazarsanız sevinirim saygılar…

 • ozgur diyor ki:

  Merhaba Ozan Bey,
  5 ay sonra mahkememiz var ve üzerimize atılan suçlamaların,tehditlerin herşeyin cevabı 2-3 yıl önce hala kullanmakta olduğum telefonumun sms geçmişinde bulunuyor.Mahkeme bunun çıkarılmasına karar verir mi?iki hatta eşimin üzerine,geçmişlerini silse geriye dönük bu bilgilere ulaşabilir mi?
  cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • ahmet diyor ki:

  eşimle 8 ay evli kaldım ve 1 yıldır ayrıyız davayı açalı 1 yıl oldu eşim isterse benim kendi telimden attığım msg içeriklerine ulaşabilirmi mahkemeden talep edebilirmi

  • Av.Ozan Kayahan diyor ki:

   Mesaj içeriklerine ulaşamaz. Telefon hattınız sizin adına kayıtlı ise sizin gönderdiğiniz mesajların tarih ve saat dökümlerini isteyebilir. Mahkemeden talep edilebilecek olanlar ancak bunlardır.

   • gizem diyor ki:

    sayın Ozan bey bi numara sürekli beni rahatsız edip kötü içerikli tehdit mesajları atıyor savcılığa şikayet etsem bana atılan mesajların ne zaman atıldığı ve atılan mesajların içeriği öğrenilebilir mi cevap verirseniz çok sevinirim?

 • ceren diyor ki:

  Merhaba avukat bey eşimle boşanma davamız var ve benim mesajlarımın içeriklerini mahkemeden talep edeceğini söylüyor gerçekten mesaj içeriklerine kelimesi kelimesine ulaşabilir mi eğer ulaşabilirse bu doküman onun eline geçermi gsm şirketine geçmişe dönük kişisel verilerimin silinmesini istesem yinede görüntülenirmi mesajlarım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

 • burçak diyor ki:

  merhaba avukat bey size bir sorum olacak çok acil bi durum.sevgilimi mahkemeye verdim beni darp ettiği için beni kendisini aldatmakla suçlayıp dövdü.telefonlarım dinleniyor olabilir mi veya mahkemede telefon ve msj kayıtlarıma ulaşabilirler mi sonuç olarak evli değil resmi olarak böyle bi hakkı var mı.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • yeşim diyor ki:

  bnm hattım babamın
  üstüne kayıtlı…ve bütün dökümanı sms içerikleride olmak üzere çıkracağını söylüyor.erkek arkadaşımla konuşmalarım var.bunun üzerine çıkaracağını söylüyor.tanıdık veya gsm operatöründe tanıdık birini araya koyarak çıkarabilr mi?lütfen yardımcı olur musunuz

 • dudu diyor ki:

  sayın avukat bey benim kardeşimin telefonu dinlemede ona bi kişiden mesaj geldinde bu mesajı polisler aynı dinleme gibi görüyolarmı yani telefon dinlemede olunca sms temi dinleniyo

 • kerem diyor ki:

  Avukat bey merhaba

 • Mustafa diyor ki:

  Avukat bey,
  Mesaj içerikleri.
  Multimedya içerikleri kesin olarak saklanıyor öyle mi ?

  Peki bunlar 3. Şahısların eline geçebilir mi ? mesala operatörlerde çalişanalr bu bilgilere bakip herhangi bir fotomuzu Kendi bilgisayarına veta telefonuna alıp Sosyal paylaşım sitelerine veya abaşka birilerine gönderebilir mi ??

  Çok Önemli bir konu LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ MAKBULE GEÇER.

 • meraklı diyor ki:

  benm hattım sevgilimin üzerine mesaj içeriklerine istediği zaman ulaşabilirmi beni bununla tehdit ediyor daha önce dökümanı çıkarmıştı şimdi içerikten bahsediyor elbet sinirli anımda kötü şeyler demişimdir bu mümkünmü lütfen yardımcı olun

 • CANSU diyor ki:

  avukat bey merhaba ben 8 aylık evlıyım ve eşim tarafından dövüldüm darp raporu aldım boşanma davasında hemn boşanır mıyım ve tazminat alma şansım var mıdır

 • ahmet can diyor ki:

  s.a arkadaşlar bi sorum olcak ne olur allah rızası için cvplarsanız cok zor durumdayım

 • ahmet can diyor ki:

  ben 2012 yılında evlendim 2013 yılı nisanda bi cocumuz oldu sürekli geçimsizlik oluyordu bi olayda 2013 haziranda ben eşimi darp ettim davasını geri çekmişti denetimli serbestlik kararı cıktı 5 yıl tekrar birleştik birliktelimiz 1 ay sürdü yine tartıştık bu olayda eşim beni darp etti bıçakla yaraladı bunlar darp raporumda var ve ayrıca annemide darp etti kendiside aldı rapor bundan dolayıda üçümüzede denetimli serbestlik çıktı 5 yıl filen 6 aydır ayrıyız bana cocumu göstermiyorlar ve boşanma davası ne onlar açtı nede ben dünde eve yazı geldi nafaka (yoksulluk) konusu gösterdikleri sebebler zaman zaman darp etmişim hiç arayıp sormamışm para yardımı yapmamışm bunun gibi aksine aradım bizi arama dediler para yardımıda bi defa yaptım ben şu an ssk yok ama asgari ücretliyim bunlar bni takip ediyorlar benide nafakada 300 kendi 300 çocuk için istemişler boşanmadm boşanmakta istemiyorum ama bunlar boşanma davası açmak yerine bu tür dava ile beni boşanma davası açmaya zorluyorlar resmen lütfen bi yol gösterin bana maddi durumum iyi değil avukatmda yok

 • losen diyor ki:

  Aile mahkemesinde süren bir davada hakim taraf olmayanların arama süre kayıtlarını isteyebilirmi? Bu haberleşme ve özel hayat gizliliğine ters bir durum olmaz mı?

 • arvin diyor ki:

  merhaba avukat bey.. Hattım üvey ablamın üsütne kayıtlı vee kavgalıyız gidip telefon hattının dökümnlarını çıkartmak istese içerikler çıkıyormu? ve bbmn avukat ve polis çevresi çok geniş


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

    Copyright © 2011 - ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.