Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

İştirak nafakası nedir?

09 Haz Av. Ozan Kayahan
İştirak nafakası nedir?

Velayet kendisine verilmeyen eşin , çocuğun eğitim ve bakım giderleri için gücü oranında ödediği nafakaya iştirak nafakası denir. İştirak nafakası hakkında mahkemece karar verilmesi kaydıyla , bu kararının kesinleşmesinden sonra işlemeye başlar.

Mahkeme iştirak nafakası hakkında karar verirken çocuğun , gıda , giyecek , barınma , sağlık , eğitim ,  harçlık ,ulaşım giderlerini dikkate alır.

Mahkemenin iştirak nafakası hakkında karar verebilmesi için eşlerden birinin talep etmesine gerek yoktur. Mahkeme bu konuyu talep olmasa bile kendiliğinden değerlendirir. Böylece velayeti vermediği eski eşin , gücü oranında iştirak nafakası ödemesi hakkında karar verir.

İştirak nafakası her zaman istenebilir. Boşanma davası devam ederken veya karar kesinleştikten sonra da istenmesi mümkündür. Boşanma davası devam ederken istenmemiş olsa da sonradan istemeye mani olmaz.

İştirak nafakası , boşanma kararının kesinleşmesi tarihinden itibaren işlemeye başlar. Ayrıca açılan iştirak nafakası davasında istenmiş ise bu nafaka davanın açıldığı tarihten itibaren işlemeye başlar.

Ayrıca mahkeme , talep edilen iştirak nafakasından fazlasına karar veremez. Örneğin Ayşe , mahkemeden 300TL iştirak nafakası istediyse mahkeme dava sonunda 500TL iştirak nafakasına karar veremez.

Av.Ozan Kayahan

Bir önceki yazımız olan Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi ? başlıklı makalemizde Aldatan Eş, Aldatan eş ile üçünci kişi arasındaki ilişki ve Aldatılan Eş hakkında bilgiler verilmektedir.

 

One comment


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.