Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Facebook , msn ve sms boşanma davasında delil olabilir mi ?

07 Oca Av. Ozan Kayahan
Facebook , msn ve sms boşanma davasında delil olabilir mi ?

Evet, kullanılabilir. İnsanların bilgisayar başında geçirdikleri süre arttıkça boşanma davalarında da bu tür delillerin gösterilmesinde artış yaşanmaktadır.

Facebook sitesinde yapılan paylaşımlar boşanma veya ayrılık davasında delil olarak gösterilebilir. Buna örnek olarak paylaşılan yazılar, fotoğraflar , videolar , yorumlar, sohpet kayıtları , mesajlar , abonelikler sayılabilir. Bu paylaşımların her biri boşanma sebebinin varlığı ispat etmek için kullanılabilir. Bu paylaşımlar dosyada yazıcıdan çıkmış haliyle yer alabileceği gibi , tanık beyanlarında da yer alabilir. Örneğin eşlerden biri yarı çıplak fotoğraflarını facebook’ta paylaşmışsa bu paylaşımı gören tanıklar bu durumun varlığına mahkemede tanıklık edebilirler. Aynı şekilde diğer eş bu fotoğrafı mahkemede bilgisayar çıktısı olarak da sunabilir.

Aynı durum msn kayıtları için de geçerlidir. Msn de boşanma sebebi olacak şekilde yazılı veya görüntülü sohpet edildiği konusunda  tanıklık yapılabilir. Ayrıca yazılı veya görüntülü sohpet kayıtları kaydedilmiş ve delil olarak mahkemeye de sunulmuş olabilir.

Kısa mesajlar da boşanma davalarında başvurulan delillerlerden birisidir. Kısa mesaj metni dosyaya delil olarak sunulabileceği gibi kısa mesajı okuyan kişi de tanık olarak dinlenebilir.

 

Av.Ozan Kayahan

Bir önceki yazımız olan Boşanma sebebi olarak zina (aldatma) başlıklı makalemizde Aldatma, Aldatma Zamanaşımı ve Aldatmayı Affetmek hakkında bilgiler verilmektedir.

 

4 comments

 • ayşe diyor ki:

  Boşanma dvası açtım eşimn yeğeni şifremi kırıp bişeyler yaptığını söyledi.eğer kayıtsız şartsız boşanmazsam daha kötü şeyle yapacağını söyleyip tehdit ettiler. suç duyurusunda bulundum eşim facebook ve telefon ayrıntımı istediğini bizim dilekçemize cevap olarak yazmış.10 yıl öncede ben boşanma davası açtım darptan dolayı mahkemeye çıktık sonra yine aile büyükleri girdi vazgeçtik.eşim beni aldatıyor yıllardır ama ispatlayamıyorum bana bıçak çekti silah çekti ne yapabilirim?

 • selocan diyor ki:

  ozan bey selam
  benım de bır bosanma mahkemem var 14 mayıs da karar durusması var ve esım tlfkayıtlarını ıncelettı vadafondan kayıtlar geldı sımdı ıncelenıyor mesaj ıcerıklerı veya telefon konusma kayıtları mahkeme yoluyla ıstene bılır mı ve ben eşimin facabook’dan mesaj atan 2 kısının mesajlarının cıktısını aldım fakat mahkemeye delıl olarak sunamıyormusum ?? facebook sıfresını bılıyordum actım baktım arsıvlere saklanan mesajlardı yardımlarınızı rıca edıyorum mahkemeye delıl olarak suna bılırmıyım sunarsam bır cezası varmıdır alllah yar ve yardımcınız olsun tesekkurler

  • outsider diyor ki:

   Merhaba;
   Facebook yazışmalarının delil olarak sunulamayacağını size kim ve hangi nedenlerle deklare etti acaba?

   • Av.Ozan Kayahan diyor ki:

    Facebook yazışmaları , tek başına güçlü bir delil değeri taşımazlar. Bu yazışmaları destekleyecek başkaca delil veya deliller de olması gerekir. Bu şşekilde düşünmek en doğrusu. Yargıtay kararları da bu yönde.


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.