FACEBOOK, MSN VE SMS BOŞANMA DAVASINDA DELİL OLABİLİR Mİ?

Evet, kullanılabilir. İnsanların bilgisayar başında geçirdikleri süre arttıkça boşanma davalarında da bu tür delillerin gösterilmesinde artış yaşanmaktadır.

Facebook sitesinde yapılan paylaşımlar boşanma veya ayrılık davasında delil olarak gösterilebilir. Buna örnek olarak paylaşılan yazılar, fotoğraflar, videolar, yorumlar, sohbet kayıtları, mesajlar, abonelikler sayılabilir. Bu paylaşımların her biri boşanma sebebinin varlığı ispat etmek için kullanılabilir. Bu paylaşımlar dosyada yazıcıdan çıkmış haliyle yer alabileceği gibi tanık beyanlarında da yer alabilir. Örneğin eşlerden biri yarı çıplak fotoğraflarını facebook’ta paylaşmışsa bu paylaşımı gören tanıklar bu durumun varlığına mahkemede tanıklık edebilirler. Aynı şekilde diğer eş bu fotoğrafı mahkemede bilgisayar çıktısı olarak da sunabilir.

Aynı durum msn kayıtları için de geçerlidir. Msn de boşanma sebebi olacak şekilde yazılı veya görüntülü sohbet edildiği konusunda  tanıklık yapılabilir. Ayrıca yazılı veya görüntülü sohbet kayıtları kaydedilmiş ve delil olarak mahkemeye de sunulmuş olabilir.

Kısa mesajlar da boşanma davalarında başvurulan delillerden birisidir. Kısa mesaj metni dosyaya delil olarak sunulabileceği gibi kısa mesajı okuyan kişi de tanık olarak dinlenebilir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

4 yorum
 1. ayşe
  ayşe says:

  Boşanma dvası açtım eşimn yeğeni şifremi kırıp bişeyler yaptığını söyledi.eğer kayıtsız şartsız boşanmazsam daha kötü şeyle yapacağını söyleyip tehdit ettiler. suç duyurusunda bulundum eşim facebook ve telefon ayrıntımı istediğini bizim dilekçemize cevap olarak yazmış.10 yıl öncede ben boşanma davası açtım darptan dolayı mahkemeye çıktık sonra yine aile büyükleri girdi vazgeçtik.eşim beni aldatıyor yıllardır ama ispatlayamıyorum bana bıçak çekti silah çekti ne yapabilirim?

  Cevapla
 2. selocan
  selocan says:

  ozan bey selam
  benım de bır bosanma mahkemem var 14 mayıs da karar durusması var ve esım tlfkayıtlarını ıncelettı vadafondan kayıtlar geldı sımdı ıncelenıyor mesaj ıcerıklerı veya telefon konusma kayıtları mahkeme yoluyla ıstene bılır mı ve ben eşimin facabook’dan mesaj atan 2 kısının mesajlarının cıktısını aldım fakat mahkemeye delıl olarak sunamıyormusum ?? facebook sıfresını bılıyordum actım baktım arsıvlere saklanan mesajlardı yardımlarınızı rıca edıyorum mahkemeye delıl olarak suna bılırmıyım sunarsam bır cezası varmıdır alllah yar ve yardımcınız olsun tesekkurler

  Cevapla
  • outsider
   outsider says:

   Merhaba;
   Facebook yazışmalarının delil olarak sunulamayacağını size kim ve hangi nedenlerle deklare etti acaba?

   Cevapla
   • Av.Ozan Kayahan
    Av.Ozan Kayahan says:

    Facebook yazışmaları , tek başına güçlü bir delil değeri taşımazlar. Bu yazışmaları destekleyecek başkaca delil veya deliller de olması gerekir. Bu şşekilde düşünmek en doğrusu. Yargıtay kararları da bu yönde.

    Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir