Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Boşanmada “Manevi Tazminat” nedir ?

19 Nis Av. Ozan Kayahan
Boşanmada “Manevi Tazminat” nedir ?

Boşanmaya sebep olan olaylar eşlerden birinin kişilik hakları yani şerefi , haysiyeti , itibar ağır bir şekilde yara aldıysa Medeni Kanun bunu bir nebze de olsa telafi etmek için manevi tazminat uygulamasını düzenlemiştir. Böylelikle manevi tazminat , mağdur olan eşteki intikam arzusunu söndürmeyi amaçlar.

 

Manevi Tazminatın şartları şunlardır ?

 

a)Manevi Tazminat Talep Edilmelidir

Hakimin taleple bağlılığı kuralı burada da aynen geçerlidir. Bu sebeple hakim , manevi tazminat şartları oluşsa dahi talep edilmediği sürece manevi tazminata karar veremez.Manevi tazminat boşanma davasının her aşamasında istenebilir. Ayrıca boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren  1 sene içerisinde istenebilir.  Bu tarihten sonra istenemez. Bundan başka manevi tazminat bölünemez. Yani kısmen isteyip kalan kısmı için haklarını saklı tutmak mümkün değildir.

 

b)Boşanma kararı verilmiş olmalıdır

Manevi tazminata karar verilebilmesi için bir diğer koşul da boşanma kararı verilmiş olmalıdır. Boşanma kararı verilmeden manevi tazminata karar verilmesi mümkün değildir.

 

c)Manevi Tazminat Talep Edenin Kusursuz veya az kusurlu olması gerekir

Maddi tazminat ile manevi tazminat kusur yönüyle aynı koşulları taşımaktadır. Manevi tazminat talep edenin diğer eşe nazaran hafif kusurlu olması veya kusursuz olması yeterlidir. Hakim her olayı kendi içinde her iki tarafın kusurlu fiillerini kıyaslayarak bu sonuca ulaşacaktır. Ancak ağır kusurlu olan eş , hafif kusurlu eşten manevi tazminat isteyemeyecektir.

Eşit  veya tam kusurlu eş , manevi tazminat isteyemeyecektir.

 

d)Kendisinden Manevi Tazminat Ödenmesi İstenen Eş Daha Fazla Kusurlu Olmalıdır

Hakim, manevi tazminata hükmederken kendisinden manevi  tazminat istenen eşin kusurunu da göz ardı etmez. Eğer tazminat ödemesi istenen eş , boşanmaya sebep olacak derecede kusurlu ise (ve diğer koşulların varlığı halinde) mahkeme bu eşin manevi tazminat ödemesine karar verir. Burada bahsettiğimiz kusur , tazminat ödemesi istenen eşin diğer eşe nazaran daha kusurlu olması halidir.

Hakim tarafların kusurlarını değerlendirirken kesinleşmiş bir boşanma kararı varsa bunu da dikkate alır.

 

e)Manevi Tazminat Talep Eden Eşin Kişilik Hakları Saldırı Sonucu Zedelenmiş Olmalıdır

Manevi tazminat isteyenin bunu alabilmesi için diğer eş tarafından kişilik haklarına saldırıda bulunulmuş olması gerekir. Yargıtay kararlarında kişisel haklar , kişinin yaşamı , onuru , sağlığı , saygınlığı , özgürlüğü olarak tanımlanmıştır. Bu haklara yönelik fiiller ,  kişilik haklarına açık bir saldırı oluşturur.

 

Av. Ozan Kayahan

Bir önceki yazımız olan Boşanmada "Maddi Tazminat" nedir ? başlıklı makalemizde Boşanma, Boşanma Davası Dilekçesinden Maddi Tazminat ve Boşanma Kararı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

3 comments

 • lale diyor ki:

  esim ayrilmak istiyor ben istemiyorum,yani davayi o acsin istiyorum,tazminat isteyebilirmiyim?avkat tutamam durumum iyi degil,masrafsiz sekilde tazminat isteyebilirmiyim?ayrica ben iranliyim esim turk vatandasi

 • Özgür Callı diyor ki:

  15 yıllık eşimin isteği üzerine bir süre ayrı kalmaya başladık. Fakat eşim, benim evden ayrılmamın üzerinden 2 hafta bile geçmeden yeni biri ile ilişkiye başladı. Eşimin ve üçüncü şahısın net üzerinden konuşmalarını buldum ve bunların screenshot’larını aldım. Hem duygusal hem de cinsel olarak aldatılmam mesajlarda apaçık ortadadır.

  Hem eşime hem de 3. şahısa manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum ancak yukarıdaki yazınızdaki bir bölüm aklımda bir soru işareti oluşmasına sebep oldu.

  Az kusur – çok kusur konusu hakkında bir sorum olacak. Bundan yaklaşık 5 yıl önce hem benim hem de eşimin bir başka ilişkisi oldu. Bunların üstesinden geldik ve birbirimizi affederek olanları kapattık.

  Bu durum açacağım bu davada sorun teşkil eder mi?

  Tazminatın miktarını neye göre belirlemeliyim?

  Çok teşekkürler


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.