Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Boşanmada “Maddi Tazminat” nedir ?

19 Nis Av. Ozan Kayahan
Boşanmada “Maddi Tazminat” nedir ?

Çoğu zaman boşanma sonucunda eşlerden biri evliliğin getirdiği maddi imkanlardan mahrum kalacaktır. İşte kanun koyucu bu mahrumiyeti telafi etmek amacıyla maddi imkanlardan mahrum kalan eşe maddi tazminatı isteme hakkı vermiştir.

Maddi tazminat koşulları şunlardır  :

a)Maddi tazminat talep edilmelidir.

Boşanma davasında hakim talepten fazlasına karar veremez. Aynı şekilde maddi tazminat isteniyorsa mahkemeden talep edilmelidir. Şayet maddi tazminat talep edilmediği bir davada hakim maddi tazminat koşullarının oluştuğunu görse dahi kendiliğinden maddi tazminata karar vermez.

Maddi tazminat , boşanma davasının kesinleşmesinden sonra 1 en geç 1 yıl içinde istenebilir.

b)Mahkemenin Boşanma Kararı Vermesi Gerekmektedir

Maddi tazminata karar verilebilmesi için boşanma kararı da verilmiş olmalıdır. Boşanma kararı verilmeden maddi tazminata karar verilemez.

c)Maddi Tazminat Talep Edenin Kusursuz veya Daha Az Kusurlu Olması Gerekir  

Kanun,  maddi tazminat talep eden eşin , diğer eşe nazaran daha az kusurlu veya kusursuz olmasını aramıştır. Hakim , önce kusur değerlendirmesi yapacak ve tazminat talep eden eşin en azından daha az kusurlu veya kusursuz olması ve diğer şartların oluşması halinde bu eş lehine maddi tazminata karar verecektir.

Burada bahsedilen kusursuz olma hali tam anlamıyla kusursuz demek değildir. Bu konuda Yargıtay’ın ölçüsü maddi tazminat talep eden eşin “boşanmaya yeterli bir kusurunun olmayışıdır. Buna hafif kusur da denebilir. Şayet maddi tazminat talep eden boşanmaya sebep olacak şekilde kusurlu (ağır veya tam kusurlu) ise bu eş lehine maddi tazminata karar verilemez. Eşler eşit kusurlu ise aynı şekilde maddi tazminata karar verilemez.

d)Kendisinden maddi tazminat istenen eş , kusurlu olmalıdır

Hakim, maddi tazminat hakkında karar verirken kendisinden maddi tazminat istenen eşin kusurunu da mutlaka değerlendirir. Eğer tazminat ödemesi istenen eş , boşanmaya sebep olacak derecede kusurlu ise (ve diğer koşulların varlığı halinde) mahkeme bu eşin maddi tazminat ödemesine karar verir.Burada bahsettiğimiz kusur , tazminat istenen eşin , boşanmaya sebep olacak derecede kusurlu olmasıdır.

Hakim tarafların kusurlarını değerlendirirken kesinleşmiş bir boşanma kararı varsa bunu da dikkate alır.

e)Maddi tazminat isteyen eşin mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenmeli

Eşler evlenince evlilik dolayısıyla bazı menfaatler elde ederler. Kocanın kadının geçimini sağlama görevinin olması veya kadının kocasının sigortasından yararlanması bunlara örnek verilebilir. Boşanmaya karar verildiğinde eşlerden biri bu menfaatlerinden mahrum olma durumunu maddi tazminat için aranan bir koşuldur.

Bazen de boşanma sonucu beklenen menfaatler kaybolabilir. Bunlara örnek olarak eşinin maddi desteğini yitirmek veya eşinin mirasından yararlanamayacak olmak buna örnek olarak verilebilir.

İşte mevcut veya beklenen menfaatlerinden boşanma sonucu mahrumiyet halinde maddi tazminat istenebilir.

Hakim mevcut veya beklenen menfaatleri değerlendirirken , tarafların yaşlarını , evlilik sürelerini , sosyal ve ekonomik durumlarını , sosyal güvenliklerinin olup olmadığını , iş bulma ihtimalini , yeniden evlenebilme şanslarını dikkate alır.

f)Maddi tazminat , süresi içinde istenmelidir.        

-Maddi tazminat , boşanma davasında dava dilekçesinde boşanma ile birlikte istenebilir.

-Boşanma davası devam ederken istenebilir.

-Boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde talep edilebilir. Kesinleşmeden itibaren 1 yıllık sürenin geçmesinden sonra maddi tazminat isteme hakkı zamanaşımına uğrar.

Av. Ozan Kayahan

Bir önceki yazımız olan Boşanma davasında haklılığımı hangi delillerle ispat edebilirim ? başlıklı makalemizde Boşanma, Boşanma Davası ve Boşanma Davası Delilleri hakkında bilgiler verilmektedir.

 

19 comments

 • zekiye diyor ki:

  Ozan bey.merak ettiğim bir konu var.ben eşimden 40 milyar maddi, 50 milyar manevi tazminat talep ettim.ben öğretmenim.eşim ise bana kendini mühendis olarak tanıttı ve 3 yıllık evliliğimiz süresince 1 gün bile çalışmamış ve hala da çalışmıyormuş.avukatıma bu tazminat miktarının az olduğunu düşündüğümü söylediğimde bana şunu söyledi: eğer hakim 4o milyarlık maddi tazminata lehime 10 milyar olarak karar verirse ben geriye kalan 30 milyarı karşı tarafın avukatına vermeliymişim.çok saçma geldi.açıkçası eşimin ailesini sonradan tanıdığını öğrendiğim için avukatıma güvenemedim.fakat davayı da açtığım ve hakkımda hakimin olumsuz düşünmesini istemediğim için değiştiremiyorum.eşimin adına elektrik mühendisleri odasının açtığı sahte diplomayla ilgili dava da varmış.ben de bunu yeni öğrendim ve araştırdığımda doğru olduğunu öğrendim.hatta bu sahte diplomayla maaşlı askerlik de yapmış.ne yapmam gerektiğini bilemiyorum çünkü avukatıma ne desem gerek yok diyor.bir de bir oğlumuz var ve ben mümkün olduğunca görmesini istemiyorum çünkü oğluma zarar vermesinden korkuyorum.zaten babalıkla alakası yok.ama sırf benim inadıma görmek ister diye düşünüyorum.lütfen yardım edin.şimdiden teşekkür ederim.

  • Cihan diyor ki:

   30 milyarı karşı tarafın avukatına vermek gerekır şeklinde bir şey yok.. Sanırım yanlış anlamışsınız.. Avukatınızı değiştirmiş olmanın hakim nezdinde olumsuz bir sonucu olmaz… Vekil ile müvekkil arasındaki ilişkinin temelinde güven olmalıdır.. Çocugunuz konusunda ise babası ile görüşmesini engelleyecek somut bir sebep yok. Mahkeme sizin zarar vermesınden korkuyorum beyanınıza dayanarak babayı bu haktan mahrum edemez.. Somut bir olay olmalı…

  • Av.Ozan Kayahan diyor ki:

   Verdiğiniz bilgiler değerlendirme yapmak için yeterli değil. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiler gerekli.

 • yenibirgun diyor ki:

  merhabalar yaklaşık 5 yıldır evliyim ama beş yıl süresince abartısız haftanın hergünü kavga ediyoruz eşimin ailesi maddi olarak durumları iyi benim ailemin maddi ve manevi sıkıntıları var eşim ve ailesi beni ve ailemi en başından beri küçük ve hakir görüyorlar baskı ve şiddet görüyorum senelerden beri kendi ayaklarımın üzerinde durmama rağmen maddi olarak sürekli elimden paramı alıyorlar daha önce çalıştığım yerden aynı şirkette çalıştığımız için benden habersiz tazminatımı almış ve daha önce patronun yardım amaçlı bana verdiği paralarıda zorla elimden aldı bir tane 3,5 yaşında kızım var hamileliğim süresince dokuz ayıma kadar çalıştım 4 aylıktan beri annem bakıyor bu durumdan nasıl kurtulabilirim baskı ve şiddet yüzünden maddi ve manevi kayıplara uğradım kayıplarımı geri almam için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar

 • Ozan 'Kayahan diyor ki:

  Yorumlarınız benim için değerlidir.

 • seval diyor ki:

  merhaba kayhan bey.1.5 yıl süren boşanmma davambugün itibarıyle bitti ama çok büyük hayal kırıklığı yaşadm verilen tazminata karşı taraf itiraz edecekmiş av.bana dava temyizden gelene kadar yani 1 yıl mal paylaşım davası açamayacağımı söylüyor öte yandan 1 yıl içerisinde açılamayan mal paylaşım davası zaman aşımına uğrar diyor bu arada eşim üzerindeki malları başkasının üzerine devrederse ne yaparm lütfen yardım edin çok madurum

  • gülsüm diyor ki:

   öncelikle şunu söylemek istedim..eşiniz malların başkasınn üstüne yapamaz yapsa bile bu belirlenir ve geri alınır..paylaşım gerçkleşir..

 • Esma diyor ki:

  Merhaba, benim 1 yıldır tanıdığım erkek arkadaşımın bir hafta önce evli ve iki çocuğunun olduğunu öğrendim.. ortada boşanma davası varmış ve karşı taraf açmış davayı yalnız kadın eşinden tazminat istemekte malının yarısını istiyormuş boşanma davası açıldığı için üstündekileri devredemiyor açıkcası bunlarda o kadar malı vermek istemiyor. iki kere mahkemeye çıkmışlar hakim askıya almış istediklerini vermediği için. sizden öğrenmek istediklerim boşanma davasında eşiyle evlendiği süreç içerisinde olan mallarını alabilir diye biliyorum bu doğrumu ve bu kadar tazminatı hangi haklarla alabiliyor. davayı açan kadının elinde bir koz olmasımı gerekiyor örn. aldatma, şiddet vs. benim öğrendiğim kadarıyla iki çocukluyum çalışmıyorum gençliğimi ona vaad ettim ama geçimsizlik yüzünden boşanmak ve malının yarısını istiyorum diyen bi kadına onca mal verilebilir mi. cevaplarsanız çok teşekkür ederim…

 • sibel diyor ki:

  benim eşim kocam boşanma davası açtı 15 senelik evliyim bir özürlü kızım var ev annesine ait evden hiçbirşey vermeden atmaya çalışıyor. yapabilirmi.

 • ayla diyor ki:

  düğünden 1 ay önce nikah yaptığım eşim nikahtan sonra değişti. o doktor ben hemşireyim. maaşı konusunda yalan söylemeye ve psikolojik şiddet uygulamaya başladı. perdeleri açtırmadı, bayan komşumla konuşmama, ailemle görüşmeme, yanlız dışarı çıkmama, kıyafetimin rengine bile karışır oldu. tayinim hemen olmadığı için ailemle yaşıyordum ve benim ailemle dışarı çıkmamı dahi istemiyordu. bunalıma girdim ve psikiyatriden yardım aldım. hiç destek olmadığı gibi beni tehdit etmeye başladı. beni yanına gelmeye ikna etmek için tehditler savurdu. beni her tartışmamızda ayrılmakla tehdit etti. ben hala bakireyim balayı oldugu halde. şimdi benden tayinimi iptal ettiğim ve evlilik birliğini sağlamadığım gerekçesiyle düğün masrafı 50 000 tl ve düğün takıları için evlendiğimi öne sürerek 50 000 tl manevi tazminat istiyor. toplam 3 ay evli kadık. ne yapabilir ben ne yapmalıyım bilmiyorum. üzerime hiçbir sey yok. bankadaki birikimimi transfer edersem soun olur mu. yaşadıklarıma inanamıyorum hala…

 • ayla diyor ki:

  benden tazminat alabilir mi şu durumda

 • mustafa egeli diyor ki:

  ozan bey iyi çalışmalar.öncelikle bu sitede bizlere yardımcı olduğunuz için tşk ederim.10 yıllık eşime boşanma davası açtım.8 ve 10 yaşında iki oğlum var.velatetide talep ettim.davalı eş ev hanımı.benden maddi ve manevi 40 bin tazminat talep etti.ancak adımıza ortak olan kasadaki yaklaşık 50 bin tllik altına el koydu.bende bunu mahkemeye bildirdim.ayrıca çocukların velayeti ile birlikte tazminat yanısıra toplam 1200 tl nafaka istiyor.davamız bir ay sonra.yorumunuzu alabilirmiyim

 • adem doğan diyor ki:

  çalışmadım halde ayda 500 lira nafaka istyr cocugumuz yok maddi manevi 30 milyar istyr ve facede ilişkim var yazıyor 8 aralık yazıyor başkasıyla bu delil olurmu

 • akın gündüz diyor ki:

  merhabalar

  ben anlaşmalı boşanmak istiyorum .. eşim 10 aylık kız çocugumun bende kalmasını kabul ediyor . ama mahkemeye öyle bir yazı sunmam lazımki bu ne yaparsa yapsın ilerleyen zamanlarda başka mahkemelerden velayet davalarındada cocugu benden alamasın
  böyle bir sey mümkünmü anlaşmalı boşanmada

 • baris diyor ki:

  Iyi gunler ozan bey esimle 2 yildir evliyiz ortada hicbirsey yokken ayrilmak istedi ve 2 aydir ayriyiz bn yuvami kurtarmak icin cok caba gosterdim evlerine gittim kovuldum esim tlf seni seviyorum evime gelecegim diyor daha sonra ailesi araya giriyor ve gelmiyor ise de girmis calisiyor mahkemedede beni tehdit ediyor onu dovmusum kapiya atmisim bu sekilde soyleyecekmis bunlarin yalan oldugunu nasil hakime anlata bilirim evden kendisi gitti sahitlerimde var bnden tazminat ve nafaka alabilir dava acagim nasil bir yol izlemem lazim mail adredimden yardimci olursaniz sevinirim iyi calismalar


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.