BOŞANMADA “MADDİ TAZMİNAT” NEDİR?

Çoğu zaman boşanma sonucunda eşlerden biri evliliğin getirdiği maddi imkanlardan mahrum kalacaktır. İşte kanun koyucu bu mahrumiyeti telafi etmek amacıyla maddi imkanlardan mahrum kalan eşe maddi tazminatı isteme hakkı vermiştir.

Maddi tazminat koşulları şunlardır :

a)Maddi tazminat talep edilmelidir.

Boşanma davasında hakim talepten fazlasına karar veremez. Aynı şekilde maddi tazminat isteniyorsa mahkemeden talep edilmelidir. Şayet maddi tazminat talep edilmediği bir davada hakim maddi tazminat koşullarının oluştuğunu görse dahi kendiliğinden maddi tazminata karar vermez.

Maddi tazminat , boşanma davasının kesinleşmesinden sonra 1 en geç 1 yıl içinde istenebilir.

b)Mahkemenin Boşanma Kararı Vermesi Gerekmektedir

Maddi tazminata karar verilebilmesi için boşanma kararı da verilmiş olmalıdır. Boşanma kararı verilmeden maddi tazminata karar verilemez.

c)Maddi Tazminat Talep Edenin Kusursuz veya Daha Az Kusurlu Olması Gerekir  

Kanun,  maddi tazminat talep eden eşin, diğer eşe nazaran daha az kusurlu veya kusursuz olmasını aramıştır. Hakim, önce kusur değerlendirmesi yapacak ve tazminat talep eden eşin en azından daha az kusurlu veya kusursuz olması ve diğer şartların oluşması halinde bu eş lehine maddi tazminata karar verecektir.

Burada bahsedilen kusursuz olma hali tam anlamıyla kusursuz demek değildir. Bu konuda Yargıtay’ın ölçüsü maddi tazminat talep eden eşin “boşanmaya yeterli bir kusurunun olmayışıdır. Buna hafif kusur da denebilir. Şayet maddi tazminat talep eden boşanmaya sebep olacak şekilde kusurlu (ağır veya tam kusurlu) ise bu eş lehine maddi tazminata karar verilemez. Eşler eşit kusurlu ise aynı şekilde maddi tazminata karar verilemez.

d)Kendisinden maddi tazminat istenen eş, kusurlu olmalıdır

Hakim, maddi tazminat hakkında karar verirken kendisinden maddi tazminat istenen eşin kusurunu da mutlaka değerlendirir. Eğer tazminat ödemesi istenen eş, boşanmaya sebep olacak derecede kusurlu ise (ve diğer koşulların varlığı halinde) mahkeme bu eşin maddi tazminat ödemesine karar verir.Burada bahsettiğimiz kusur, tazminat istenen eşin, boşanmaya sebep olacak derecede kusurlu olmasıdır.

Hakim tarafların kusurlarını değerlendirirken kesinleşmiş bir boşanma kararı varsa bunu da dikkate alır.

e)Maddi tazminat isteyen eşin mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenmeli

Eşler evlenince evlilik dolayısıyla bazı menfaatler elde ederler. Kocanın kadının geçimini sağlama görevinin olması veya kadının kocasının sigortasından yararlanması bunlara örnek verilebilir. Boşanmaya karar verildiğinde eşlerden biri bu menfaatlerinden mahrum olma durumunu maddi tazminat için aranan bir koşuldur.

Bazen de boşanma sonucu beklenen menfaatler kaybolabilir. Bunlara örnek olarak eşinin maddi desteğini yitirmek veya eşinin mirasından yararlanamayacak olmak buna örnek olarak verilebilir.

İşte mevcut veya beklenen menfaatlerinden boşanma sonucu mahrumiyet halinde maddi tazminat istenebilir.

Hakim mevcut veya beklenen menfaatleri değerlendirirken, tarafların yaşlarını, evlilik sürelerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, sosyal güvenliklerinin olup olmadığını, iş bulma ihtimalini, yeniden evlenebilme şanslarını dikkate alır.

f) Maddi tazminat, süresi içinde istenmelidir.        

-Maddi tazminat, boşanma davasında dava dilekçesinde boşanma ile birlikte istenebilir.

-Boşanma davası devam ederken istenebilir.

-Boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde talep edilebilir. Kesinleşmeden itibaren 1 yıllık sürenin geçmesinden sonra maddi tazminat isteme hakkı zaman aşımına uğrar.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

28 yorum
 1. seval
  seval says:

  merhaba kayhan bey.1.5 yıl süren boşanmma davambugün itibarıyle bitti ama çok büyük hayal kırıklığı yaşadm verilen tazminata karşı taraf itiraz edecekmiş av.bana dava temyizden gelene kadar yani 1 yıl mal paylaşım davası açamayacağımı söylüyor öte yandan 1 yıl içerisinde açılamayan mal paylaşım davası zaman aşımına uğrar diyor bu arada eşim üzerindeki malları başkasının üzerine devrederse ne yaparm lütfen yardım edin çok madurum

  Cevapla
  • gülsüm
   gülsüm says:

   öncelikle şunu söylemek istedim..eşiniz malların başkasınn üstüne yapamaz yapsa bile bu belirlenir ve geri alınır..paylaşım gerçkleşir..

   Cevapla
 2. Esma
  Esma says:

  Merhaba, benim 1 yıldır tanıdığım erkek arkadaşımın bir hafta önce evli ve iki çocuğunun olduğunu öğrendim.. ortada boşanma davası varmış ve karşı taraf açmış davayı yalnız kadın eşinden tazminat istemekte malının yarısını istiyormuş boşanma davası açıldığı için üstündekileri devredemiyor açıkcası bunlarda o kadar malı vermek istemiyor. iki kere mahkemeye çıkmışlar hakim askıya almış istediklerini vermediği için. sizden öğrenmek istediklerim boşanma davasında eşiyle evlendiği süreç içerisinde olan mallarını alabilir diye biliyorum bu doğrumu ve bu kadar tazminatı hangi haklarla alabiliyor. davayı açan kadının elinde bir koz olmasımı gerekiyor örn. aldatma, şiddet vs. benim öğrendiğim kadarıyla iki çocukluyum çalışmıyorum gençliğimi ona vaad ettim ama geçimsizlik yüzünden boşanmak ve malının yarısını istiyorum diyen bi kadına onca mal verilebilir mi. cevaplarsanız çok teşekkür ederim…

  Cevapla
  • gülsüm
   gülsüm says:

   verilebilir..çocukları varsa ve evliliklerinn ne kadr sürdüğüne bağlı..ayrıca anlaşamazlarsa çok uzun sürüyo bu davalar..ama mahkeme adamn daha kusurlu oldugunu kanıtlarsa alır..bu arada eğerki adamn eşi seni tanıyorsa ve adına soyadına ulaştıysa senden tazmşnat ta alır dikkat et..

   Cevapla
 3. sibel
  sibel says:

  benim eşim kocam boşanma davası açtı 15 senelik evliyim bir özürlü kızım var ev annesine ait evden hiçbirşey vermeden atmaya çalışıyor. yapabilirmi.

  Cevapla
 4. ayla
  ayla says:

  düğünden 1 ay önce nikah yaptığım eşim nikahtan sonra değişti. o doktor ben hemşireyim. maaşı konusunda yalan söylemeye ve psikolojik şiddet uygulamaya başladı. perdeleri açtırmadı, bayan komşumla konuşmama, ailemle görüşmeme, yanlız dışarı çıkmama, kıyafetimin rengine bile karışır oldu. tayinim hemen olmadığı için ailemle yaşıyordum ve benim ailemle dışarı çıkmamı dahi istemiyordu. bunalıma girdim ve psikiyatriden yardım aldım. hiç destek olmadığı gibi beni tehdit etmeye başladı. beni yanına gelmeye ikna etmek için tehditler savurdu. beni her tartışmamızda ayrılmakla tehdit etti. ben hala bakireyim balayı oldugu halde. şimdi benden tayinimi iptal ettiğim ve evlilik birliğini sağlamadığım gerekçesiyle düğün masrafı 50 000 tl ve düğün takıları için evlendiğimi öne sürerek 50 000 tl manevi tazminat istiyor. toplam 3 ay evli kadık. ne yapabilir ben ne yapmalıyım bilmiyorum. üzerime hiçbir sey yok. bankadaki birikimimi transfer edersem soun olur mu. yaşadıklarıma inanamıyorum hala…

  Cevapla
 5. mustafa egeli
  mustafa egeli says:

  ozan bey iyi çalışmalar.öncelikle bu sitede bizlere yardımcı olduğunuz için tşk ederim.10 yıllık eşime boşanma davası açtım.8 ve 10 yaşında iki oğlum var.velatetide talep ettim.davalı eş ev hanımı.benden maddi ve manevi 40 bin tazminat talep etti.ancak adımıza ortak olan kasadaki yaklaşık 50 bin tllik altına el koydu.bende bunu mahkemeye bildirdim.ayrıca çocukların velayeti ile birlikte tazminat yanısıra toplam 1200 tl nafaka istiyor.davamız bir ay sonra.yorumunuzu alabilirmiyim

  Cevapla
 6. murat
  murat says:

  suriye uyruklu bir bayan ile evlilik yaptım. bu bayan’ın ve benim 2. evliliklerimiz idi. fiili olarak 75 günlük aynı çatı altında yaşamışlığımız var, bunu da beyan ettim kanıtladım. ben öğrenciyim, ilk eşimden çocuğum var nafakasını ödeme olanağım yok. 2 yıldır işsizim, maddi manevi hiç bir gelirim yok, menkul ve gayri menkul varlığım yok, sağlık güvencem yok, ebeveynlerimin yanında barınmaktayım. bunların hepsini mahkemeye sunmama rağmen, araştırılması yapılmasına rağmen. davacı olan eşim benden 120.000 tl maddi manevi tazminat talep etmişti. hakim konuları görmezden gelerek bana 38.000 tl maddi,manevi tazminat verdi ve boşanma isteklerimizi onayladı. ben boşanmayı kabul ediyorum ama bu tazminatları ödemeyi ret ediyorum, zaten ödeyecek hiç bir durumum yok. dava sonucu ile ilgili temyiz kararı vereceğim. boşanmanın kabulüne maddi manevi tazminatın reddine. bunun sonucu ne olur? boşanma gerçekleşmiş olur mu? yoksa bütün dava dosyası yine baştan mı başlar?

  Cevapla
 7. Mustafa ŞAHİN
  Mustafa ŞAHİN says:

  ozan bey ben 2007 de evlendim geçimsizlik nedeni ile 2009 tarihinde boşanma davası açıldı fakat düğünde takılan takıları yanında götürdü gittiği gün semt karakoluna müracaat etmedin altınları götürdü diye daha sonra benden bu götürmüş olduğu altınlarla birlikte düğünde takılan para vs. ile eşya ve maddi manevi tazminat davası açıldı. ve hakim belli bir ay sonra nafaka bağlanmasına uygun buldu aşşağı yukarı iki yıl nafaka ödedim 2011 yılının aralık ayında askere gittim tabi ben askerdeyken evlenmiş ve 2012 nin şubat ayında resmi yönden boşanmam da onaylanmış fakat 2013 tarihinin mart ayında askerden geldim ogün bugündür eski işyerimde çalışmaktayım. ve 2014 mart ayında avukatım telefon la maddi yönden tazminat vardı kazanıldı maaşına icra bağlanacak bilgin olsun diye telefon açıldı öğrenmek istediğim şu ozan bey tamam boşanma davalarında kadın 1-0 önde başlar ama erkek hepmi haksız bu konularda tazminat ödemediğim zaman yada zorla ödettirme gibi bir durumları varmı ne yapmam gerekiyor bir çıkar yol göstere bilirmisiniz.

  Cevapla
 8. ozlem
  ozlem says:

  Hocam bide söyle bir sorun var butun ev haklarimdan cocuklarimdan geçtim ben sefalet içinde yasiyirum o cocuklarla evde oturuyor o evden hakkimi alabilir miyim bosanma bitti ama tekrardan davami acmam lazim

  Cevapla
 9. adem doğan
  adem doğan says:

  çalışmadım halde ayda 500 lira nafaka istyr cocugumuz yok maddi manevi 30 milyar istyr ve facede ilişkim var yazıyor 8 aralık yazıyor başkasıyla bu delil olurmu

  Cevapla
 10. akın gündüz
  akın gündüz says:

  merhabalar

  ben anlaşmalı boşanmak istiyorum .. eşim 10 aylık kız çocugumun bende kalmasını kabul ediyor . ama mahkemeye öyle bir yazı sunmam lazımki bu ne yaparsa yapsın ilerleyen zamanlarda başka mahkemelerden velayet davalarındada cocugu benden alamasın
  böyle bir sey mümkünmü anlaşmalı boşanmada

  Cevapla
 11. baris
  baris says:

  Iyi gunler ozan bey esimle 2 yildir evliyiz ortada hicbirsey yokken ayrilmak istedi ve 2 aydir ayriyiz bn yuvami kurtarmak icin cok caba gosterdim evlerine gittim kovuldum esim tlf seni seviyorum evime gelecegim diyor daha sonra ailesi araya giriyor ve gelmiyor ise de girmis calisiyor mahkemedede beni tehdit ediyor onu dovmusum kapiya atmisim bu sekilde soyleyecekmis bunlarin yalan oldugunu nasil hakime anlata bilirim evden kendisi gitti sahitlerimde var bnden tazminat ve nafaka alabilir dava acagim nasil bir yol izlemem lazim mail adredimden yardimci olursaniz sevinirim iyi calismalar

  Cevapla
 12. zekiye
  zekiye says:

  Ozan bey.merak ettiğim bir konu var.ben eşimden 40 milyar maddi, 50 milyar manevi tazminat talep ettim.ben öğretmenim.eşim ise bana kendini mühendis olarak tanıttı ve 3 yıllık evliliğimiz süresince 1 gün bile çalışmamış ve hala da çalışmıyormuş.avukatıma bu tazminat miktarının az olduğunu düşündüğümü söylediğimde bana şunu söyledi: eğer hakim 4o milyarlık maddi tazminata lehime 10 milyar olarak karar verirse ben geriye kalan 30 milyarı karşı tarafın avukatına vermeliymişim.çok saçma geldi.açıkçası eşimin ailesini sonradan tanıdığını öğrendiğim için avukatıma güvenemedim.fakat davayı da açtığım ve hakkımda hakimin olumsuz düşünmesini istemediğim için değiştiremiyorum.eşimin adına elektrik mühendisleri odasının açtığı sahte diplomayla ilgili dava da varmış.ben de bunu yeni öğrendim ve araştırdığımda doğru olduğunu öğrendim.hatta bu sahte diplomayla maaşlı askerlik de yapmış.ne yapmam gerektiğini bilemiyorum çünkü avukatıma ne desem gerek yok diyor.bir de bir oğlumuz var ve ben mümkün olduğunca görmesini istemiyorum çünkü oğluma zarar vermesinden korkuyorum.zaten babalıkla alakası yok.ama sırf benim inadıma görmek ister diye düşünüyorum.lütfen yardım edin.şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Cihan
   Cihan says:

   30 milyarı karşı tarafın avukatına vermek gerekır şeklinde bir şey yok.. Sanırım yanlış anlamışsınız.. Avukatınızı değiştirmiş olmanın hakim nezdinde olumsuz bir sonucu olmaz… Vekil ile müvekkil arasındaki ilişkinin temelinde güven olmalıdır.. Çocugunuz konusunda ise babası ile görüşmesini engelleyecek somut bir sebep yok. Mahkeme sizin zarar vermesınden korkuyorum beyanınıza dayanarak babayı bu haktan mahrum edemez.. Somut bir olay olmalı…

   Cevapla
 13. yenibirgun
  yenibirgun says:

  merhabalar yaklaşık 5 yıldır evliyim ama beş yıl süresince abartısız haftanın hergünü kavga ediyoruz eşimin ailesi maddi olarak durumları iyi benim ailemin maddi ve manevi sıkıntıları var eşim ve ailesi beni ve ailemi en başından beri küçük ve hakir görüyorlar baskı ve şiddet görüyorum senelerden beri kendi ayaklarımın üzerinde durmama rağmen maddi olarak sürekli elimden paramı alıyorlar daha önce çalıştığım yerden aynı şirkette çalıştığımız için benden habersiz tazminatımı almış ve daha önce patronun yardım amaçlı bana verdiği paralarıda zorla elimden aldı bir tane 3,5 yaşında kızım var hamileliğim süresince dokuz ayıma kadar çalıştım 4 aylıktan beri annem bakıyor bu durumdan nasıl kurtulabilirim baskı ve şiddet yüzünden maddi ve manevi kayıplara uğradım kayıplarımı geri almam için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar

  Cevapla
 14. cigdem
  cigdem says:

  Esim ben 1 yil evli kaldil sidetli bir gecimsizlik vardi esimle ben hergun kavga ediyorduk sonra esim be nisanliydik esim evimiz ayri diye beni kandirdi sonra 2015 .2.27 aralikta evlendik esimin beni kandirmasi beni dolandirmasi bu evlligi surdurmek gerekmedi oysa esim beni tehtit ediyordu hep beni ve herseyimi elimden aldi tm sonra babamin evine gonderdi tm 4 ay babam evinde kaldim esim beni 4ay icersinde beni arayip sormadi bile bunun ustunde beni ve ailemi tehtit ediyordu ben de gittim bosanma davasi actim ve ilk dilkcemde tazminat nafaka istemedim ikinci dilekcemde nafa tazminat talep ettim esim bosanmak istemiyor ne yapmaliyim ve vetebolirmi tazminat

  Cevapla
 15. cigdem
  cigdem says:

  Esim bosanmiyor tek tarafli bosanma oluyormu ve esim nafaka tazminat vereckmi ben ogremk istoyorum oyi gunler

  Cevapla
 16. Dilek koçak
  Dilek koçak says:

  Sayın ozan bey ben eşimle mutlu mesut tüm takı kiralık bi eve geçene kadar alt komşum eşimin çocukluk aşkı eşimle ilişkiye girdi ve beni boşandırdı ayrıldıktan 20 gün sonra aldattıklarını resim ve videolar la ispatladım kadını dövdüm eşimden bana yumruk attı şimdi üç yanlı bir mahkeme oluştu bu kadına karşı ne yaparım tazminat alabilir miyim.bu arada eşimlede altı ay sonra barıştık o anlattı kadının gözü benim arabam ve param içinmiş

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir