BOŞANMA SEBEBİ OLARAK ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK (2. BÖLÜM)

c) Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma davası açabilmek için davacının kusursuz veya daha az kusurlu olması gerekmektedir.

Evliliğin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma davası açabilmek için yaşanan olaylar açısından kusursuz olmaya gerek yoktur. Kusurlu eşler de bu boşanma sebebine dayanarak dava açabilirler. Ancak davacının kusuru daha ağır ise davalının buna itiraz hakkı bulunmaktadır. Böyle bir durumda davalı, davacının daha fazla kusurlu olduğunu tanıklarıyla ve diğer delilleriyle kanıtlayabilir. Hakim de davacının daha fazla kusurlu olduğu kanaatinde ise davacının davası reddedilebilir. Zira kimse kendi kusuruna dayanarak bir hak talep edemez. Mesela davacı koca, eşini başka bir kadın ile aldatmış ve eşinin bu kadın ile yaşamasını istemiş ve bunun için dövmüş ise davalı kadın de yediği dayak üzerine davacı kocaya hakaret etmesi buna misal olarak verilebilir. Zira davacı koca eşini aldatmış, aldattığı kadınla birlikte yaşayacaksın demiş ve kabul etmeyince eşini dövmüştür. Buna karşılık davalı kadının kusuru eşine hakaret etmesidir. Bu durumda davacı koca ağır kusurlu davalı kadın ise daha az kusurludur. Dolayısı ile davacı kocanın açtığı boşanma davası reddedilecektir. Boşanma davasını kadın açarsa boşanma davası kabul edilecektir.

Boşanma davasında tarafların kusuru konusunda hakim her olayı bağımsız bir şekilde değerlendirerek karar verir. Hakim, tarafların sosyal, kültürel ve ekonomik durumlarını, değer yargılarını ve hayata bakışlarını da dikkate alarak kusuru tespit eder. Her birey benzersiz olduğu gibi her evlilik de benzersiz olacağından bu konuda katı kurallar koymak mümkün değildir. Burada da hakimin geniş bir takdir hakkı vardır.

Bir başka önemli husus da şudur: Bazen evlilikte yaşanan yıkıcı gelişmelerde ağır kusurlu olan taraf boşanma davasını açabilir. Daha az kusurlu olan davalı taraf ise evliliğin devam etmesinin mümkün olmayacağını, artık bu evlilikten kimseye hayır gelmeyeceğini bilmesine rağmen boşanma davasının reddini talep edebilir. Eğer hakim, davalının evlilik birliğinin devam ettirme amacında olmadığını, sırf intikam alma amacıyla davacıya zorluk çıkarttığı kanaatine varırsa davacının davasını kabul ederek tarafların boşanmasına karar verebilir. Aksi kanaatte ise davayı reddeder. Hakimin delilleri geniş takdir yetkisi burada kendisini göstermektedir.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

7 yorum
 1. oya
  oya says:

  merhaba ;
  eşim artık boşanmak istediğini dile getiriyor . bu durumda benim haklarım nelerdir ne yapmam gerekir benim ondan yana evlilik hayatı boyunca bir şikayetim yoktu ama beni istemeyen bir adamla birlikte olamam ama elimi kolumu sessizcede çekemem maddi ve manevi tazminat davası açmam gerekiyormuş bunu nasıl yaparım aşağı yukarı ne kadardır bunu bizmi belirliyoruz davayı açarken en düşük nafaka nekadardır? aşamalar nelerdir ayrıntılı anlatırmısınız rica etsem.mahkemede benim tazminat ve nafaka kazanma şansım olurmu?

  Cevapla
 2. gül
  gül says:

  slm size bir sorum var cevabını verırsenız sevınırım ben boşanmak istiyorum ama şiddet yok eşim boşanmak istemiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 3. Züliş
  Züliş says:

  Merhaba eşimle boşanmak
  İstiyorum sürekli aldatıyor eve
  Gelmiyor tatile gidiyor maddi
  İhtiyaçlarımızı karşılamıyor
  Elimde resimleri var aldattığına
  Dair acaba boşanma davası açarsam
  Ne kadar nafaka alırımaaşı
  Asgari gözüküyor ama 4 bine yakın
  Alıyor iki çocuğumuz var 16 yıllık
  Evliyiz aldatıldığımı ispatlarsam
  Ve maaşının az gözükmesi yüzünden
  Nafaka azmı alırım teşekkür ederim

  Cevapla
 4. naz
  naz says:

  Iyi gunler esimle aramda sidetli gecimsizlik var esim dayak atiyo hakaret ediyo bende buna katlanamiyorum eger davayi ben acsam hak talep edebilirmiyim birde 2 tane kizim var biri 8 yasinda biri 5 yasinda akibetleri ne olur lutfen yardimci olun bana

  Cevapla
 5. Zeliha
  Zeliha says:

  Bende eşime ayrılmayı düşünüyorum. Şideet dayak hakaret insanların karsında küçük düşürme var.cokdenedim olmadı. Ailesinin sözünü dinliyor.bir tane erkek cocugun var.cocuğum bana verelir mi ve nafaka alırım mıyız

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. Sultanahmet dedi ki:

  […] Sebebi Olarak Åžiddetli Geçimsizlik (2.Bölüm) | http://www.ozankayahan.av.tr/bosanma-sebebi-olarak-siddetli-gecimsizlik-2-bolum/ Like this:LikeBe the first to like this […]

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir