BOŞANMA HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Boşanmak isteyen eşler, boşanma davası açmadan önce mutlaka bilgi edinmek ister. Boşanma davası açmak isteyen eşler, bu bilgileri bazen bir avukata sorarak bazen de internet üzerinde araştırma yaparak edinirler. Eşler aynı zamanda boşanırken avukat tutup tutmamak arasında ikilemde kalmaktadır.

Boşanma davasında avukat önemli midir sorusuna da değinerek kısaca boşanma davasında eşler tarafından akla ilk gelen ve sıkça sorulan sorulara cevap verelim. 

1. Boşanma davası hangi mahkemede açılır?

Boşanma davası; boşanmak isteyen eşlerin son ortak adreslerinin bağlı bulunduğu adliyede yer alan Aile Mahkemesine açılır. Ancak adresinizin bağlı olduğu adliyede bir aile mahkemesi yoksa bu kez Aile Mahkemesi görevi verilen Asliye Hukuk Mahkemesine boşanma davası açılır.

2 – Hemen boşanmak istiyorum bu mümkün müdür?

Kısa bir sürede boşanmanın tek yolu eşinizle anlaşarak boşanmaktır. Acil boşanmak istiyorum, bu işin biran önce sonlansın diyen eşler aralarında anlaşma yapmaları gerekir. Ancak şöyle bir durum var ki anlaşmalı boşanma davası açmak için eşlerin en az 1 yıl evli olması şartı gerekiyor. 

3. Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir?

Hayır, davayı kimin açtığı önemli değildir. Davayı kimin açtığı, dava sürecine olumlu ya da olumsuz hiçbir etki yapmaz. Burada önemli olan boşanma sebeplerini yani iddia edilen konuların ispatıdır.

4. Anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanmanın farkı nedir? Anlaşmalı boşanma hangi hallerde mümkündür?

Anlaşmalı boşanma davasında, eşlerin nasıl boşanacakları konusunda en ince ayrıntısına kadar anlaşmaları gerekmektedir. Eşler arasında hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolüne tazminat, mal paylaşımı, varsa çocukların velayeti, ziynet eşyalarının paylaşımı, nafaka, soyadı gibi konularda varılan anlaşma maddeleri yazılmalıdır. Tekrar belirtmekte fayda var ki; evliliklerinde 1 yılını doldurmamış eşlerin her ikisinin de istemesi durumunda dahi anlaşmalı boşanma davası açmaları mümkün değildir.

Çekişmeli boşanma davasında ise, tarafların boşanma ya da boşanmadan kaynaklanacak tazminat, velayet, mal paylaşımı gibi konularda anlaşamadıkları veya 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusudur.

5. Boşanma davaları ne kadar sürer?

Mahkemelerin iş yoğunluğu, dava dosyasındaki deliller yani boşanma sebeplerinin ispatına göre değişir. Ancak genel olarak anlaşmalı boşanma davaları ilk duruşmada biter. Çekişmeli boşanma davaları ise dinlenecek şahit sayısına ve dosyanın iyi takip edilip edilmediğine göre daha uzun sürede biter. Çekişmeli boşanma davaları 18 ila 24 ay arasında bitmektedir.

6. Boşanma davasında avukatımın olması zorunlu mudur? Avukat tutmazsam sonuca etkisi eder mi?

Aslında hiçbir davada avukat tutmak zorunluluğu yoktur. Davacı ya da davalı olan kişiler avukat tutmadan da dava ve işlerini takip edebilir. Ancak davayı vekalet vererek bir avukat ile takip etmek önemlidir. Hukuki olarak yargılama usulü açısından avukatın sahip olduğu bilgi ve tecrübe kişilere fayda sağlar. Dava sonucunda maddi ve manevi menfaatlerinizin istenilen şekilde elde edilmesi amacıyla bir avukat tutmanızı öneririz. Anlaşmalı boşanma davalarında dahi yapılacak hatalar davanın reddedilmesine sebep olabilir. Avukatlar mevzuatı çok iyi bildiğinden ve tecrübeli olduklarından kanuni hiçbir boşluk bırakmadan davanızın takipçisi olur.

7. Eşim bana çekişmeli boşanma davası açmış. Bugün elime onun dava dilekçesi geldi. Ne yapmalıyım ?

Burada yapmanız gereken 3 önemli konu var.

Birincisi; eşinizin boşanma dilekçesine cevap vermek. Cevap verirken eşinizin iddia ettiği olayların gerçek olup olmadığını belirtmeniz de ayrıca önemli. Boşanmak istiyor musunuz? Tazminat, nafaka ve çocuğun velayetini istiyor musunuz? Bunları dilekçenizde anlatmanız gerekiyor.

İkincisi; boşanma mahkemesine delil ve tanık-şahit listesi sunmanız gerekiyor. Şahitlerinizin ad soyad ve adreslerini bir liste ile mahkemeye sunmanız çok önemli.

Üçüncüsü; hazırladığınız cevap dilekçesi ile delil-tanık-şahit listesini boşanma dava dilekçesi size gelmesinden itibaren 2 hafta içinde mahkemeye vermelisiniz. Eğer vermezseniz cevap dilekçesi vermediğiniz için boşanma davasının reddini istemiş sayılırsınız. Ve mahkemede, tanık – şahit  dinletemezsiniz. 2 haftalık cevap ve delil – tanık listesi vermemeniz halinde çok ciddi hak kayıplarınız oluşabilir. Dikkat edin diyoruz.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

21 yorum
 1. Burak
  Burak says:

  Sayın Avukat Bey Merhaba. Düşmanımın bile başına gelmesini istemeyeceğim bir sıkıntıya düçar oldum. Beni bu konuda Engin bilgileriniz ve tecrübeleriniz ile aydınlatırsanız çok sevinirim. Yaklaşık 4 aydır evliyim. Eşimle evlendiğimiz ilk günlerden beridir yaşadığımız sorunlardan dolayı evliliğimiz çekilmez, dayanılmaz bir hal aldı. Eşimin psikolojik ve ruhsal sıkıntıları ortaya çıktı. Çeşitli hastahanelerde psikiyatri kliniklerinde tedavi gördüğünü öğrendim evlendikten sonra. Ve depresyon ilaçları kullandığına bizzat şahit oldum.O hastahanelerde kayıtlarıda mevcut. Ayrıca bir kadının evine ve kocasına karşı olan yükümlülüklerinin hiçbirisini yerine getirmemiştir evliliğimiz boyunca..Kısacası evlilik birliğimiz temelinden sarsılması sebebiyle kendisine boşanma davası açtım.. kesinlikle haklı olduğum bir davam var. Rabbimin izniyle haklılığımı kanıtlayacak somut delillerim ve şahitlerimde var. Bu sebepten dolayı Avukat tutmadım. Fakat karşı tarafta boşanma davama karşılık bana dava açmış. ben davacı ve karşı davalı, eşim ise davalı ve karşı davacı olduk. E-devlet portalında gördüğüm kadarıyla birde vekilleri var. Benim karşı taraftan hiçbir talebim yok birşey istemiyorum. sadece sıkıntısız bir şekilde boşanayım o yeter bana. Benim somut delil dediğim bizzat tarafımca kayda alınmış ses kayıtları. yaklaşık 2 saat süreli… Bu ses kayıtları benim ve eşimin evde yaşadığımız olayları, tartışmalarımızı, yani kimin hatalı, kimin haklı, Kimin doğru, Kimin yanlış Yani afedersiniz kaba tabir ile kimin ne mal olduğunu kanıtlar delillerim…Sizden asıl öğrenmek istediğim ses kaydını Mahkemeye delil olarak sunabilirmiyim. Ayrıca Avukat tutmasam olurmu acaba. Bu deliller zaten benim en iyi avukatım. Yoksa tutmam benim için dahamı iyi olur. Mahkeme den nasıl bir sonuç çıkabilir. bana karşı bi sıkıntı olurmu, Yani tazminat nafaka gibi. Birde biz anlaşmalı boşanmak için kararlaşmıştık kendileri bana avukat tutmayalım anlaşmalı olarak boşanalım demişti. bende o anlaşmamıza nazaran avukatsız bir şekilde dava açtım. mahkeme günü onlarında biz anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz diyeceğini sanıyordum. Acaba avukat tutmaları anlaşmalı olmayacağı anlamınamı geliyor. Bende avukat tutmalımıyım. Eğerki dava anlaşmalı olmaktan çıkar ise maddi ve manevi tazminat talebim olabilirmi…Bir aya yakın ayrıyız zaten. Çocuğum yok yalnız hamile olduğunu öğrenmiştik. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun…

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Henüz dört aylık bir evlisiniz. Hemen boşanmayı düşünmemeniz gerekir. Sıkıntı yaşadığınıza göre bu sorunlarınıza çözüm aramanız gerekir. Bir evlilik danışmanından ve terapistinden yardım almanızı öneririm. Aile büyüklerinizden de yardım isteyebilirsiniz.

   Cevapla
 2. Ayse
  Ayse says:

  Bende boşanmak istiyorum evlendim ama mutlu olmadım esim çok kaba sert beni hirpaliyor bazen el kaldırıyor sinirli bir yapısı var. İlk zamanlar belki biraz daha iyiydi ama artık katlanilmaz afedersiniz ayı bir tutum icinde gücüm yok onu kaldıramıyorum. Ya tartışıyoruz veya çok ilgisiz alakasız. İki tane cocugumuz var biri kız biri erkek 4 ve 5 yasında oturduğumuz ev benim üzerime. Ben evi terkedersem ve kendim bizzat bosanma davasi acarsam evimi benden alirmi cocuklarımı gorebilirmiyim. Kendisine git sen ac diyorum acmıyor ben açınca mağdur olurum diye endişeleniyorum. 9 yıllık evliyiz beni çalıştırmadı benim ailemden kalan mirasım sebebi ile iki dairem vardı ama onları evlendikten sonra satıp yeniden daire aldım onlar üzerinde bir hak iddia edebilirmi benim o evim var diye bana nafaka vermekten men olurmu

  Cevapla
 3. yeşim
  yeşim says:

  7yıllık evliyim 3cocugum var eşim bana hep ihanet etti ve bana iftiralar hakaretler ediyordu artık dayanilmaz hale geldi aile diye bişey kalmadı 3aydır ayrı yaşıyoruz ayrılmak istiyorum beni çocuklarla dehtit ediyor bana çocukları vermez ve gostermez diye çocuklar küçük daha velayetllerini kim alır ben mi babalarımı lütfen yardımcı olun cvp verin

  Cevapla
 4. irem
  irem says:

  Meraba nisanlim 2sene once bir evlilik yapti ve eski esi evlenmeden once bir baskasiyla cinsel iliskiye girmis ve nikahi dugunden 15gun once yapmislar mahkeme 2sene oldu daha halen suruyo bosaldi olarak gorunuyo ama kimlik de evli gorunuyo temiz kagidi yargitaydan daha gelmedi ve 6ay oldu ne zaman gelir ? Ve ne yapmamiz gerekiyo bu yaz dugun yapmayi dusunuyoduk ama temiz kagidini bekliyoruz

  Cevapla
 5. hulya
  hulya says:

  iyi günler 19/05/2013 tarihinde nişanlamdım severek sonra düğün tarihimiz alınmadı ve bilezik yüzünden aileler tartısdıgı için bizi ayırmaya çalıstılar sonrada nişanlım 31/12/2014 tarihinde beni kaçırdı bende ayırılmak istiyorum diyince ve zorla tecavüz olayı olunca bende nikahımı kıymasını istedim 06/01/2014 tarihinde nikahımız oldu sonra biz ailerimizin yanına gidemedik oda beni teyzemlerin yanına getirdi ve biz onlarla konustuk düğün yapmanız gerek sen git ailenle konus düğün yapılsın beni teyzemin yanına bırakıp gitti bi kaç gün sonra beni aradı ve bana aileni silmelisin aileni silersen düğünümüz olacak die şart kostu bende ailemi daha fazla kaybetmemek için gitmedim yanına oda beni almaya gelmedi sonra bende gittim ve bu kişiden de şikayetci oldum suan bosanma dilekçemide verdim sizce bosanma süresi çok mu uzun olur ?

  Cevapla
 6. mehmet
  mehmet says:

  iyi günler benim ailem 30 yıllık evli bu süre içerisinde babam biz iki çocuğa ve anneme sürekli şiddet uyguladı özellikle de anneme. en son ki olay son damla oldu evde yalnız kaldıkları sırada kapı kilitleyerek sopayla fiziksel şiddet uyguladı gün içerisinde darp raporunu alıp şikayette bulunduk bir gün nezarette yatıp çıktı.merak ettiğim konu prosedür şu an kamu davası devam edecek sanırım biz sonramı boşanma davası açacaz ayrıca elimizdeki bu raporla maddi manevi her türlü tazminatı alırmıyız.tartışma sebepleride önemli maaşını olduğu gibi ya kardeşine yediriyor ya birine para çekiyor ya da kefil oluyor

  Cevapla
 7. ilka
  ilka says:

  2 senelik evliyim 1 yaşında çocuğum var eşimin internette kendine açtığı sayfalarda bekar olarak medeni durumunu yazdığını ve telefonda kadınlarla konuştuğunu biliyorum. Eşimden boşanmak istiyorum ama kızım kimde kalır ben epilepsi hastasıyım bu kızımı almama engel mi?

  Cevapla
 8. Ertan
  Ertan says:

  Merhaba,
  Eşim beni başka bir kadınla telefondan mesajlaşırken yakaldı ve boşanma davası açacak. Ben de boşanmak istiyorum ve mahkemede davasını kabul edip, evet, boşanmak istiyorum diyeceğim. Bu durumda eşim yine de telefon kayıtlarını çıkarttırıp mahkemeye sunar mı delil olarak? Ben bunu kabul ettiğim halde hakim bu tür delilleri yine de ister mi? Cevap yazabilirseniz memnun olurum.

  Cevapla
 9. Nurgul
  Nurgul says:

  İyi geceler ben eşime boşanma davası açtm we 1.5 yaşnda kızm var eşmn beni dun gece ailemin evnde oldurmeye teşebbus etti we kızımıda alp annesinn evine gtti bende arkalarndn gttm fakat bna kapıda hakaretlr edrk beni içeri almadı bnde bunun uzerne polisi aradm we kızımı aldm bugunde dilekçemi werdim fakat kızımın velayeti ona verilr dye korkuyrum esrar içiyr we bundan cezası var btn borçlar benm uzerime hçkmseyle komşuluk arkadaşlk yaptrtmaz aileme bile gttgmde oraya wardgmda telfn et der ustmdn bir defa kapıyı kitledi ltfn bna yardm edn bu blglrle dawayı kazanp welayeti alablrmym

  Cevapla
 10. Gül
  Gül says:

  Merhaba avukat bey evleneceğim kişinin daha önce evlilik yapıp yapmadığını öğrenebilirmiyim? Eğer yapmış ise bunu gizleyebilir mi?

  Cevapla
 11. öznur kurt
  öznur kurt says:

  14 aylık evliyim 2 aylık evlykenden beri dayak ve küfüre maruz kaldım kaçarak evlendgmden aileme dönmemek için katlandım ama olmadı. boşanmak istyorum ama o istemiyo ne yapabilirim

  Cevapla
 12. İlknur
  İlknur says:

  Merhaba, ben 1,5yıl önce nişan yaptık ve eşim yurt dışında oldugu için nikah kıymak durumundaydık vize pasaport işlemleri için fakat nikah kıyıldıktan sonra düğün olmadan değişim gösterdiler çekişmeler başladı anlaşamadık ve ayrıldık ama hala daha evli görünüyorum evlilik iptali gibi bir hak talep edebilirmiyim yada boşanma davası açarsam ne kadar sürebilir kendisi türkiyeye gelmeyecegini ve boşanmamak için elinden geleni yapacagını söylüyor. Bi çıkar yol yokmudur.anlaşmaya yanaştı ama bu defa erteliyorlar keyfi olarak işlem yapıyor ve para talep ediyor bana bilgi vermenizi rica ediyorum ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem lazım en kısa zmaan zarfında sonuçlanmasını istiyorum ilginiz için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 13. melek
  melek says:

  Bende bir yıl evliyim kaçarak evlendik guvendim inandım ona ama bir yıl içinde bana çok eziyet etti beş defa dayak yedim doktor raporu var evliliğin bittikten sonra kendime bakacak durumun yok tanzimat veya nafaka alabilir miyim ondan

  Cevapla
 14. Ece
  Ece says:

  Ozan bey merhaba ben 2014agustostan berı evlıyım bosanma davası açmaya hazırlanıyorum yalnız Benım sorum olucaktı eşime evlılıkten once bırıktırdıgım 20.000tl mi verdım kredısını kapatıp kalanıyla arsa almıştı babasının uzerıne yapıldı şehir dışında oldugu ıcın evlılıgımızde de kredılerını ödemeye yardımcı oldum heray maaşımla katkıda bulunarak sımdı bosanırken 20.000tl mi alanılırmıyım yardımcı olabılırsenız cok sevınırım sımdıden teşekkür ederım

  Cevapla
 15. pinar
  pinar says:

  Merhaba biz bosanma davasi acicaz 16 haziran 2015te evlendik davasi haziran ayinda acabilir miyiz yoksa 16 hazirani beklememiz mi gerekir

  Cevapla
 16. gamze
  gamze says:

  Öncelikle merhaba. 5 aylik evliyim. Cok zor durumdayim sorularima cevap bulabilirsem cok sevinecegim. Esimi cok seviyorum fakat hic bi sekilde evliligimizi yurutemiyoruz. Ayrilmaya karar verdik. Ben hamileyim uc bucuk aylik. Esim ailesine asiri duskun ailesi alt katimizda yasiyor, birlikte yemek yiyelim her yere birlikte gidelim istiyor. Aileme hizmet etmeyeceksen bosanalim diyor. Benim sosyal hayatimi sifira indirdi , alt kattaki komsuya gitmeme dahi izin vermiyor. Cok mutsuzum ayrilmayi istemezdim ama artik dayanamiyorum. Ben aile olmak istedim iki kisilik bebekle uc. Ama o biz brz kisilik aileyiz diyor. Bende bosanmayi dusunuyorum. Hamileyim bosanmak icin dogum sonrasini beklemek daha mi faydali olur? Cok haksizliga ugradim bosanma sonradi maddi haklarim varsa en iyi sekilde nasil yararlanabilirim? Esim devlet memuru ustunde tapulu bir seyi yok. Ama babasinin ustunde cok sayida gayrimenkul var. Tazminat ve nafaka icin sadece esimin mallarina mi bakilir yoksa ailesinin mallarina da baklir mi? Ekonomik durumlari cok iyi. Ve bir de esim beni asagilayici konusuyor surekli sahitlerimde var. Teyzem enistem dayim annem. Neler yapabilirim lutfen bana yardmci olun lutfen.

  Cevapla
 17. ŞENGÜL
  ŞENGÜL says:

  1 buçuk yıllık evliyim eşimi severek aldım 2 aylık oğlum var ama eşimle hiç bir şekilde olmuyor artık aile ortamı yok tek bildiği tlf daki okey odalara giriyor sabahın 8 ne kadar oyun oynuyor sohbet muhabbet 0 artık katlanamiyorum boşanmaya karar verdim oğlumu benden alabilirim bana yardım edin lütfen acil cevsp bekliyorumbekliyorum

  Cevapla
 18. Burak
  Burak says:

  Iyi Günler Ben 22 Yasindayim Bir oğlum var 4.5 yaşında Eşimle biz 3 yıl.once filan boşandık ikizde istanbulda Yaşıyoruz eşim şimdi yeniden evlenicegini ve senden çocuğu alicam diyerek tehtit ediyor Beni Bende oğlumla 1 Seneye kadar izmire yerleşmeyi Orda Yasmayi sürdürmek istiyoruz O Yüzden biz izmire taşındınız zaman oğlumun velayeti alma imkanı varmı çocuğunu 8 aylıkken bırakıp gitti bu yaşına kadar ben baktım çocuğuma onunda mahkeme kararı ile haftada cuma 5 pazar 5 görme hakkı var ama bu kadın ayda 1 kere gelip görüyor orda kacta alıp kacta getirdiği belli değil bunun içind e mahkemeye tekrar dava aça bilirmiyiz düzensiz çocuğu aldığı için. Bana bir akil verirseniz sevinirim simdiden teşekkürker

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir