BOŞANMA DAVASINDA VELAYET

Boşanma davalarında müşterek bir çocuk varsa hakim çocuğun velayetini eşlerden birine verir. Ancak velayeti verirken çocuğun özellikleri, anne-babanın özellikleri, sosyal ve çevresel özellikler ile hukuki nitelikler göz önüne alınarak karar vermektedir.  Velayetin kime verileceğini uzman bilirkişi gerekli faktörlere dikkat ederek değerlendirme yapmaktadır. Boşanma davasında karar kesinleştikten sonra çocuğun velayetine ilişkin karar da kesinleşir. Ancak bilinmesi gereken nokta çocuğun velayetine ilişkin bu karar kesin hüküm niteliğinde olmadığı gibi eşlerin yaşam koşullarının, yaşadığı çevrenin, eşleri mali ve sağlık durumu değişmesi durumunda mahkemeye yeniden başvurulabilmektedir.

Boşanma sürecinin ardından çocuğun velayeti ile ilgili konularda davanın açıldığı mahkemede ya da doğum sırasındaki yerleşim yerindeki Aile Mahkemesi’nde görülebilir.  Diğer yandan, taraflar arasında fiili ayrılık varsa ve eşler arasında açılmış boşanma davası yoksa da taraflardan biri çocuğun kendisine verilmesini isteyebileceği gibi sadece çocukla kişisel bir ilişki de kurulmasını mahkemeden talep edebilir. Bu talebin kabul edilmesi için de Aile Mahkemesi’ne başvurması yeterli olacaktır.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

2 yorum
 1. Elvide ALBAYRAK
  Elvide ALBAYRAK says:

  İyi günler eşimden boşanmak istiyorum 2 çocuğum var velayetlerini alabilirmiyim evden ayrılıp boşanma davası açsam eşim sigortalı bn normal calışıyorum fakat eşim alkol alıyo her gece

  Cevapla
 2. derviş
  derviş says:

  merhaba ozan bey size bir sorum olacak cevaplarsanız çok memnun ve duacınız olurum.

  şimdi ben eşimle boşanmaya karar verdim ve eşim bana 60 gündür çocuğumu göstermiyor. Eşimin annesi şeker hastası ve günde 2-3 kez insülin vurunmakta, aynı zamanda da eşimin annesi 93 yaşında ki anne ve babasına bakmakta eşimin babası da 62 yaşında bu durumda eşim anne ve babasına bakıma muhtaç duurmuna girdikleri için bakmakla yükümlü die düşünüyorum. çocuğum 2 yaşında bu şartlar altında hakim çocuğu ona mı yoksa bana mı verilmesine hükmeder. bu konuda bi bilgi talep ediyorum sizden ALLAH rızası için. kırmayıp cevap verirseniz teşekkür ederim.

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir