Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Boşanma Davasında İhtiyati Tedbire Karar Verilebilir mi?

29 Tem Av. Ozan Kayahan
Boşanma Davasında İhtiyati Tedbire Karar Verilebilir mi?

Evet verilebilir. İhtiyati tedbir Hukuk Muhakemeleri Kanun’un 389. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre uyuşmazlık konusu hakkında 389. Maddede sayılan hallerden en az birinin bulunması uyuşmazlık konusu üzerine ihtiyati tedbire karar verilmesini gerektirir. Bu haller şunlardır :

Mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeniyle hakkın elde edilmesinin

1)     önemli ölçüde zorlaşması

2)    ya da tamamen imkansız hale geleceğinden endişe edilmesi

3)    ya da gecikme sebebiyle bir sakıncanın doğacağından endişe edilmesi

4)    ya da gecikme sebebiyle ciddi bir zararın doğacağından endişe edilmesi

uyuşmazlık konusu hakkında ihtiyati tedbir kararı verilmesi için yeterlidir.

Uygulamada  ihtiyati tedbir kararları en çok gayrımenkuller , motorlu araçlar , banka hesapları hakkında verilmektedir. Örneğin eşinden tazminat talep eden kişi , dava sonunda yukarıda sayılan 4 sebepten en birinin varlığı sebebiyle bu hakkına kavuşamama ihtimali varsa eşinin adına kayıtlı olan dairesine , otomobiline ve banka hesapları hakkında ihtiyati tedbir konulmasını talep edebilir.

İhtiyati tedbir talebi boşanma davası açılmadan önce yetkili ve görevli mahkemeden istenebilir. Bir başka ihtimal boşanma davası açıldıktan sonra davanın görüldüğü mahkemeden de ihtiyati tedbir talep edilebilir.   İhtiyati tedbir , nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

Av.Ozan Kayahan

.

Bir önceki yazımız olan Bir kerelik aldatma Medeni Kanuna göre "Haysiyetsiz Hayat Sürme" midir? başlıklı makalemizde Aldatma sebebiyle boşanma, Bir seferlik aldatma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

 

2 comments

  • şuleözyurt diyor ki:

    sayın avukat bey size bir sorum var ben şuan boşanma aşamasındayım adıma kayıtlı banka hesabım var eşim bu hesabıma tedbir koydurabilir mi yada ben bunu nasıl anlayabilirim

  • misafir diyor ki:

    sayın avukat bey boşanmak istiyorum eşimle şiddetli geçimsizliğim var maddi manevi çok zor günler geçirdim ve boşanmaya karar verdim bayanım belli sabit bir işim yok eşimde mevsimlik işçi aileme ait bir evde yasıyorum bir oğlum var ve bankada da biraz param var çocuğumun velayetini istiyorum eğer davayı ben açarsam çocuğumun velayeti babaya mı verilir lütfen beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.