BOŞANMA DAVASINDA İHTİYATİ TEDBİRE KARAR VERİLEBİLİR Mİ?

Evet verilebilir. İhtiyati tedbir Hukuk Muhakemeleri Kanun’un 389. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre uyuşmazlık konusu hakkında 389. Maddede sayılan hallerden en az birinin bulunması uyuşmazlık konusu üzerine ihtiyati tedbire karar verilmesini gerektirir. Bu haller şunlardır :

Mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeniyle hakkın elde edilmesinin

1)     önemli ölçüde zorlaşması

2)    ya da tamamen imkansız hale geleceğinden endişe edilmesi

3)    ya da gecikme sebebiyle bir sakıncanın doğacağından endişe edilmesi

4)    ya da gecikme sebebiyle ciddi bir zararın doğacağından endişe edilmesi

uyuşmazlık konusu hakkında ihtiyati tedbir kararı verilmesi için yeterlidir.

Uygulamada ihtiyati tedbir kararları en çok gayrimenkuller, motorlu araçlar, banka hesapları hakkında verilmektedir. Örneğin eşinden tazminat talep eden kişi, dava sonunda yukarıda sayılan 4 sebepten en birinin varlığı sebebiyle bu hakkına kavuşamama ihtimali varsa eşinin adına kayıtlı olan dairesine, otomobiline ve banka hesapları hakkında ihtiyati tedbir konulmasını talep edebilir.

İhtiyati tedbir talebi boşanma davası açılmadan önce yetkili ve görevli mahkemeden istenebilir. Bir başka ihtimal boşanma davası açıldıktan sonra davanın görüldüğü mahkemeden de ihtiyati tedbir talep edilebilir.   İhtiyati tedbir, nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

Av. Ozan Kayahan

.

Soru sormak ister misiniz?

3 yorum
 1. şuleözyurt
  şuleözyurt says:

  sayın avukat bey size bir sorum var ben şuan boşanma aşamasındayım adıma kayıtlı banka hesabım var eşim bu hesabıma tedbir koydurabilir mi yada ben bunu nasıl anlayabilirim

  Cevapla
 2. misafir
  misafir says:

  sayın avukat bey boşanmak istiyorum eşimle şiddetli geçimsizliğim var maddi manevi çok zor günler geçirdim ve boşanmaya karar verdim bayanım belli sabit bir işim yok eşimde mevsimlik işçi aileme ait bir evde yasıyorum bir oğlum var ve bankada da biraz param var çocuğumun velayetini istiyorum eğer davayı ben açarsam çocuğumun velayeti babaya mı verilir lütfen beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  Cevapla
 3. mustafa uzun
  mustafa uzun says:

  sayın avukat size bir sorum olacak ben şuan boşanma davasındayım eşim daha önce haksız yerde aleyhime iki dava açtı aile konutu şerhi ve tüm mal varlığıma ihtiyati tedbir konuldu ve birde nafaka davası açtı 800 liralık taleple 200lira nafakaya hükmeti mahkeme ve aile konutu şerhi konuldu evime ve bunun sonucunda bende boşnma davasını açtım karşı tarafta tekrar tüm taşınmazlarıma tekrar ihtiyatı tedbir konuldu sizce mahkemenın kararı yerindemi kendisinin bana atmış oldukları iftiralarda şahitleri yalanladı ifade tutanaklarında geçti şimdi karşı tarafın ihtiyatı tedbir konulmasında mahkeme boşanmadan taşınmazlarım arazi ev ve bahçelerime tedbir bırakabilirmi saygılar .

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir